DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: Liman işçilerinin grevi beşinci gününde

Liman kenti Mangalore’de binlerce işçi çalışma koşullarının düzeltilmesi için 5 gündür grevdeler

HABER MERKEZİ– Hindistanı’n Karnataka eyaletindeki Mangalore liman kentinde binlerce işçi 29 Ocak’tan beri grevdeler.

Kölece ve kuralsız çalışma koşullarına karşı isya eden işçiler patronların “iş kanunu”na uymasını, kiralık işçilik gibi uygulamalara son verilerek asgari temel ücretlerin kurala bağlanmasını, iş güvencesinin sağlanmasını talep ediyorlar.

AICCTU’ya bağlı “Tüm Hindistan Liman İşçileri Federasyonu (AICWF)” nun çağrısıyla başlayan grevin 5. gününde işçiler bakanlık öfisine doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.

hindistan liman grevi

Liman işçileri, son iki yıldır sendikal haklar, ücretler ve insanca çalışma koşulları AICWF sendikasında örgütleniyorlar.

İşçiler diğer limanlarda da eylemdeler

Önceki gün, liman işçileri bir başka kentte, Hindistan’ın güneydoğusunda bulunan liman kenti Visakhapatnam’da, özelleştirmeleri ve hükümetin emek karşıtı politikalarını protesto etmek için kitlesel bir gösteri düzenlediler.

Liman ve rıhtım işçilerini temsil eden 6 federasyonun çağrısıyla, Hindistan merkezi hükümetinin ve yerel yönetimlerin, iş güvenliği gibi ekonomik-sosyal haklara yönelik saldırılarına karşı yapılan gösteriye polis saldırdı. Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu çok sayıda protestocu gözaltına alındı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close