DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: Milyonlarca emekçi greve çıktı

Çeşitli sektörlerde “enformel” çalıştırılan milyonlarca emekçi ülke çapında greve çıktı, bir çok şehirde protesto gösterileri yapılıyor

HABER MERKEZİ– Hindistan’da işçi sendikalarının 10 çatı örgütünün çağrısıyla merkezi hükümetin işçi ve halk karşıtı politikalarını protesto etmek için milyonlarca emekçi ülke çapında greve çıktı.

hindistan grev

Sosyal güvenlik haklarının budanması, özelleştirmeler, kötü çalışma koşulları, kitlesel işten atmalar gibi sınıfa dönük saldırıların son bulmasına yönelik gerçekleştirilen grevin bir diğer temel talebi, “sözleşmeli” ya da “geçici” statüde çalıştırılan işçilere kadro verilerek asgari ücretin 18 bin Rs (281 dolar) olarak belirlenmesi.

Asgari bir “gelir” ve iş güvencesinden bile yoksun “kayıt dışı” ya da “sözleşmeli” çalıştırılan milyonlarca işçi en temel hakları için mücadele veriyorlar. Bir yandan da sendikal örgütlenmeyi güçlendirmeye çalışıyorlar.

Grev ve protestolara, kent ve kırsal bölgelerde sözleşmeli çalıştırılan, kadroya alınmayan kadın sağlık emekçilerinin katılımının yoğun olduğu görülüyor. Ülkede, son derece düşük ücretlerle çalıştırılan ve “kadrolu” olmayan 6 milyon 500 bin “sağlık ve bakım” emekçisi bulunuyor.

hindistan grev 2

Grevin çağrıcısı olan merkezi işçi sendikaları (CITU, AITUC, INTUC, HMS, AIUTUC, TUCC, SEWA, AICCTU, UTUC ve LPF), 9-10-11 Kasım’da Yeni Delhi’de parlamento önünde yüzbinlerin katıldığı oturma eylemleri düzenlemişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close