DÜNYA

Hollanda’dan Charlottesville’ye antifaşist dayanışma

ABD’de sokaklarda boy gösteren ırkçıları Trump’ın koruma içgüdüsüyle davranmasına karşı büyüyen tepkilere bir destek de Amsterdam’dan geldi

amsterdam-antifa

HABER MERKEZİ– Hollanda’nın Amsterdam kentinde ‘Antifa Eylem (AFA) tarafından düzenlenen gösteri Spui meydanında başladı.

“Amsterdam’dan Charlottesville’ye antifa dayanışması” pankartının açıdığı eylemde “Irkçılık aptallık”, “Amsterdam’dan Charlottesville’ye, faşizme karşı mücadele et”, “Filistin’den Meksika’ya bütün duvarlar kalkmalı” yazılı dövizler taşındı. Gösteride yapılan açıklamada, Trump ve Hollandalı siyasetçiler ırkçılara destek vermekle suçlandı.

Yürüyüş kolunun ABD Konsolosluğu önüne gelmesiyle “Trump’a, Klu Klux Klan’a ve ırkçılığa hayır” sloganları atıldı. Gösteri, ırkçı saldırı sonucunda hayatını kaybeden bir kişiyi simgeleyen anıtın önünde sona erdi.

amsterdam-antifa2

Virginia eyaletindeki Charlottesville kentinde sokaklarda boy gösteren faşistlerin son olarak antifaşist eylemcilerin üzerine araba sürmesi sonucunda Heather Heyer adlı bir kadın yaşamını yitirmiş, birçok kişi yaralanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close