İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Honduras’ta özelleştirmeye karşı protestolar sürüyor

Öğretmenler sendikası, sağlık ve eğitimde özelleştirmeyi içeren planın tümden iptal edilmesini istiyor

HABER MERKEZİ– Orta Amerika ülkesi Honduras’ta öğretmenler, öğrenciler ve doktorların, sağlık ve eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı başlattığı protestolar sürüyor.

Nisan sonunda başlayan protesto ve grevlerin ardından hükümetin „reformları askıya aldık“ açıklamasını yeterli bulmayan emekçiler, özelleştirme planının tümden iptalini istiyor. Yerel basının aktardığına göre, dün bir açıklama yapan öğretmenler sendikası FOMH, bugün ve yarın eylemlerin devam edeceğini, yarın (Cuma günü) ülke çapında tüm okulların kapalı olacağını belirtti. Diğer emek örgütlerine de seslenen öğretmenler ulusal çapta greve çıkılması çağrısını yineledi.

Özelleştirme kararları 25 Nisan’da onaylanmış, bunun üzerine sokağa çıkan öğretmen, öğrenci ve doktorlar polisle çatışmış; öğrenciler üniversite işgalleri gerçekleştirmişti.

Honduras Kongresi, binlerce kişinin sokaklara akın ederek eğitim ve sağlık reformlarına yönelik protesto gösterilerinde çok sayıda kişinin yaralanmasının ardından reformların onaylanmasını durdurma kararı almıştı.

Honduras’ta barışçıl başlayan gösteriler, polisin saldırları sonucu çatışmaya dönüşmüş; mağazaların camlarını kırılmış, kurulan barikatlar ateşe verilmiş; Ulusal Özerk Üniversitesi kampüsünü işgal eden öğrenciler en az 4 binayı ateşe vermişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close