DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hyundai işçileri iki montaj hattında iş durdurdu

Güney Kore’de Hyundai işçileri, Kona tipi arabanın montaj hattında yeni düzenlemelere gitme planına karşı üretimi durdurdu

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de Hyundai işçileri iki montaj hattında üretimi durdurdu. Kona tipi arabanın üretiminin durdurulması anlamına gelen bu eylem, patronun “Kona’nın üretim hacmini artırmak” için montaj hattında yeni düzenlemelere gitme planına karşı başlatıldı.

Hyundai yönetimi, Avrupa’da ve Güney Kore’de satışları yüksek olan Kona tipi araba üretiminde daha yüksek otomasyona gitmek ve işçi sayısını azaltmak için yeni montaj hattını devreye sokmak istiyor.

Bu, aynı zamanda, araba parçalarının bazılarını “dışarıdan” tedarik etmeye yönelmek anlamına geliyor.

Hyundai, Ekim ayından bu yana işçi sendikasıyla Kona için üretim planları üzerinde tartışıyor ve bu planla ABD’deki satışlardaki düşüşü tersine çevirmesini umuyor.

Kona tipi arabanın, Los Angeles’de yarın yapılacak otomobil fuarında görücüye çıkmasından hemen öncesinde iş durdurma eylemini başlatan sendika “Yönetimi uyarıyoruz. Geçen hafta alınan yeni montaj hattını başlatma kararı geri alınsın. Bu bir provakasyondur. Üretimi tümden durdurabiliriz. Bazı kilit araba parçalarının başka yerlerden tedarikini içeren, işçi sayısının azaltılmasını beraberinde getirecek bu plan kabul edilemez”

Öte yandan, Hyundai yönetimi dünden beri iş durdurma eyleminden dolayı bin 230 arabanın üretilemediğini duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close