DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hyundai işçileri kısmi grevi bir üste taşıyor

Toplu görüşmelerdeki anlaşmazlık nedeniyle hafta boyunca 4-6 saat iş bırakan işçiler önümüdeki hafta 6-8 saat iş bırakacak

HABER MERKEZİ– Hyundai’nin dünyadaki en büyük entegre tesislerinden biri olan Güney Kore’nin liman kenti Ulsan’daki fabrikasında bu hafta yapılan 4-6 saatelik iş bırakma eylemi, önümüzdeki hafta 6-8 saate çıkarılacak.

Otomotiv devinin ülkede bulunan 7 üretim tesisinden 5’nin bulunduğu Ulsan entegre fabrikasında bu hafta yapılan iş bırakma eylemi 43 bin aracın üretilememesiyle sonuçlandı.

Hyundai işçileri, patronlarla yapılan görüşmelerde ücretler ve ikramiyeler konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kısmi grev eylemine başvuruyorlar.

51.000 Hyundai işçisinin üyesi olduğu sendika, Seul’ün 414 kilometre güneyindeki Ulsan’daki beş tesiste yapılacağını söylediği kısmi grevin, anlaşmazlığın 36. görüşmede de çözülememesinden dolayı gündeme alındığını açıklamıştı.

Sendika aylık temel ücretlere 154,883 won (142 dolar) zam yapılmasını ve şirketin 5,72 trilyon won olan net yıllık karının yüzde 30’unun ikramiye olarak işçilere dağıtılmasını talep ediyor.

Patronlar ise, aylık ücretlere 42,879 won zam yapmayı ve toplam iki aylık ücret ile 1 milyon won tutarında ikramiye ödemeyi teklif ediyor. Sendikanın kabul etmemesi üzerine patronlar ikramiye tutarını biraz üste çektiyse de bu ikinci teklif de sendika tarafından reddedildi.

Pazarlık görüşmelerinin 37. si geçtiğimiz Perşembe günü yapıldı ancak anlaşmazlık çözülemedi.

Bu yıl içinde Hyundai işçilerinin yaptığı grevler patronlara 38 bin araçlık 800 milyar won değerinde üretim kaybı yaşattı.

Hyundai Motor Ulsan entegre üretim tesisi, 5.050.000 metrekare alanı kaplıyor. Fabrika, 5 ayrı üretim tesisine sahiptir ve her 12 saniyede bir araba üretebilmektedir. Bu, yılda 1.530.000 adet arabanın üretilmesi anlamına geliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close