DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere: Göçmen işçiler greve çıkacak

3 günlük greve hazırlanan temizlik işçileri kötü çalışma koşullarına isyan ediyor

HABER MERKEZİ– İngiltere’de çoğunluğu göçmen emekçilerden oluşan temizlik işçileri Ağustos ayında 3 günlük grev yapmaya hazırlanıyor.

Bağımsız sendika “Dünyanın Birleşik Sesleri” UVW’de örgütlenen işçiler, kötü çalışma koşullarına karşı 7-8-9 Ağustos günlerinde grev yapacak.

Adalet Bakanlığı merkezi binası ve bağlı kurumlarında, ayrıca kimi hastane ve kliniklerde yapılacak koordineli grevler, Londra’daki 13 farklı yerde gerçekleştirilecek.

Leftfootforward.org’un aktardığına göre, değişik taşeron temizlik firmalarında çalışan işçilerin temel talepleri “Yaşanabilecek asgari ücret” “Ağırlaşan çalışma koşullarının düzeltilmesi” “Hastalık durumlarında işten atmaların son bulması ve gerekli ödeneklerin sağlanması” konularında yoğunlaşıyor.

İşçiler “2016 yılında belirlenen -son derce düşük- asgari ücret ödenmesine rağmen, taşeron şirketler bizi daha fazla çalışmaya zorluyor. Hastalanan veya işe gelmeyen işçilerin yerine kimseyi göndermiyor bizim iş yükümüz ağırlaştırılıyor. Hastalanan işçiler genellikle işe gelmek zorunda kalıyorlar çünkü her an işten çıkarılma korkusunu yaşıyorlar. Adil ücret talep ediyoruz. Hastanelerde kanla birlikte vücut sıvıları ile doğrudan temas halindeyiz. Hepatit B ve Tetanos dahil her an yakalanabileceğimiz hastalıklara karşı gerekli önleyici ilaçlara bile ulaşamıyoruz. Çalıştığımız yerler lüks hastaneler, neden ihtiyacımız olanı alamıyoruz?” diyorlar.

Temizlik işçilerine şu anda son belirlenen “Ulusal asgari saat ücreti” 10,20 sterlin değil, 2016 yılındaki saat ücreti olan 7,83 sterlin ödeniyor.

Grevciler çoğunlukla Kolombiya, Brezilya ve Ekvator gibi Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmen emekçilerden oluşuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close