DÜNYAManşet

Irak’ta gösteriler yasak dinlemiyor

Irak’da Basra kentinde başlayan, Necef, Zukkar, Meysan, Kerbela, Hille’ye ve Bağdat’a yayılan gösteriler yasak dinlemiyor. 

HABER MERKEZİ- Irak’ta yaklaşık bir hafta önce Irak’ın Basra kentinde hükümetin ekonomik politikası, işsizliği ve hizmet yetersizliğini protesto etmek için başlayan gösteriler kısa süre içinde güneyin tüm kentlerine yayıldı.

Dün devam eden gösterilerde parti binaları ve Haşdi Şabi’ye bağlı bazı grupların merkezlerinin yakılması, Kuveyt Sınır kapısının geçişe kapatılması, hava alanlarının ele geçirilmesi, 3 sivilin ölmesi, 40’ın üzerinde kişinin yaralanması gibi yaşanmıştı.Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin gösterilerin durdurulması için Basra’ya üç milyar dolarlık ödenek ayırması, askeriyenin ise gösterilerin yasaklanması manevraları tansiyonu daha da yükseltti.

Basra’da başlayan gösteriler önce Necef, Zukkar, Meysan yani Misan kentlerine yayıldı. Daha sonra Bağdat’ın bazı mahalleleri ile Babil’in Kuveyte sınır olan Hille merkezine de. Dün gün boyu devam eden gösterilerde gösterilerin olduğu kentlerde halk Nuru Maliki’nin başkanlığını yaptığı ve Haydar Abadi’nin üyesi olduğu Şii Davet Partisi ile Şii tabanlı partilerden Fazilet Partisi il binalarını işgal etti ve Haşdi Şabi gruplarından Esayib Ehlulhak grubunun karargahlarını ateşe verdi.

Basra’da başlayan gösterilerde ölen ve yaralananlar olurken, Misan’da ise halk valiliği bastı. Necef’te ise göstericiler havaalana girip, daha sonra havalanı genel müdürünün evini ateşe verdi.

Devlet yetkilileri göstericilerin İmam Ali Caddesi’ni ve el-Henud Köprüsü’nü kapattığı, Al-Tai gösterilerin olduğu bölgelere güç takviyesinde bulunduklarını ancak buna rağmen gösterilerin durdurulamadığı açıkladılar.

Irak hükümeti Facebook, Twitter, İnstigram ve diğer sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirdi.  Buna rağmen değişik ulaşım kanalları ile gösteriler bütün dünyaya ulaşmaya devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close