DÜNYAManşet

Irak’ta protestolar devam ediyor

Meysan kentinde hükümeti protesto eden halk İran sınır kapısına giden ana yolu kapadı, polis saldırdı

HABER MERKEZİ– Irak’ın Basra kentinde hükümetin yolsuzluklarını, ekonomik politikasını, işsizliği ve hizmet yetersizliğini protesto etmek için 8 Temmuz’da başlayan ve kısa sürede güneyin tüm kentlerine yayılan gösteriler, hükümetin vaatlerine rağmen durulmuyor.

Ülkenin güneybatısındaki Meysan kentinde toplanan protestocular, İran Sınır Kapısına giden ana yolu trafiğe kapadı. Hükümetten hizmetlerin iyileştirilmesini isteyen protestocular, su ve elektrik kesintileri ile işsizlik sorunlarını eleştiren pankartlar taşıdı.

Sputnik’in aktardığına göre, Meysan Emniyet Müdürlüğünden polis memuru Kerim el-Esedi yaptığı açıklamada „Güvenlik güçlerinin göstericilere yolu açmaları için müdahale ettiğini, karşı gelenlerden bir kısmının gözaltına alındığını“ söyledi.

Basra’da başlayan gösteriler önce Necef, Zukkar, Meysan yani Misan kentlerine yayıldı. Daha sonra Bağdat’ın bazı mahalleleri ile Babil’in Kuveyte sınır olan Hille merkezine de. Halk Nuru Maliki’nin başkanlığını yaptığı ve Haydar Abadi’nin üyesi olduğu Şii Davet Partisi ile Şii tabanlı partilerden Fazilet Partisi il binalarını işgal etti ve Haşdi Şabi gruplarından Esayib Ehlulhak grubunun karargahlarını ateşe verdi.

Misan’da ise halk valiliği bastı. Necef’te ise göstericiler havaalana girip, daha sonra havalanı genel müdürünün evini ateşe verdi.

Protestoların sonlanması için Haydar el-İbadi hükümeti „Bölgeye yeni ekonomik destek getirilmesi ve istihdam alanları oluşturulmasına“ karar verdiğini açıkladı. Halk ikna olmadı, protestolar devam ediyor.

Şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda protestocu yaralandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close