İŞÇİ SINIFIManşetVideo

İran: Ahvaz’da işçiler tutuklanırken protesto ve grevler sürüyor

Pazar günü gözaltına alınan 19 kişiden 12 işçinin serbest bırakıldığı, diğerlerinin hala tutulduğu bildiriliyor

HABER MERKEZİ– İran’ın güneybatısındaki Ahvaz’da ödenmeyen ücretleri ve yöneticilerin yolsuzluklarını protesto eden şeker fabrikası işçilerinin grevi 15. gününde, çelik şirketi işçilerinin grevi 11. gününde sürerken, polisin saldırısı ve gözaltılar da protesto ediliyor.

Bugün Susa’daki hükümet binasının önünde bir araya gelen işçiler, taleplerini bir kez daha haykırırken gözaltındaki arkadaşlarının derhal serbest bırakımasını istediler.

Ahvaz’ın 120 kilometre kuzeyindeki Susa şehrindeki grevci Hat Tapeh şeker fabrikası ile Ahvaz Çelik Şirketi’nde çalışan işçiler tarafından gerçekleştirilen protesto gösterilerine (Pazar günü) başta işçi aileleri olmak üzere şehir halkı da destek vermiş, 19 kişi gözaltına alınmıştı. 12 İşçi serbest bırakılırken, içilerinde 1 gazatecinin de olduğu 12 kişinin tutukluluğu sürüyor.

Birbirleriyle dayanışma içerisinde hareket eden şeker ve çelik işçileri ücretlerinin aylardır ödenmemesini, yapılan özelleştirmeler sonucunda yaşadıkları hak kayıplarını, rejimin işçiler ve halk üzerindeki baskılarını protesto ediyorlar.

Haft Tapeh şeker fabrikasında yaklaşık 4 bin işçi çalışıyor. Son aylarda işçiler ücretlerindeki gecikmelerden ve şirketin Şubat 2016’da özelleştirilmesinden bu yana emekli aylıklarının ödenmemesi nedeniyle birçok protesto düzenledi. Son grev ise 15. gününde devam ediyor.

Ahvaz Çelik işçileri de benzer taleplerle 11 gündür grevdeler.

İşçilerin aileleri, çocukları ve şehir halkı grevcilerin yanında gösterilere katılıyorlar. İşçi çocukları eylemlerde „Biz açız, aç!“ yazılı dövizler taşıyorlar.

İran hükümetine ve rejimine öfkeli olan işçiler „Sorunları dış politikada yaşanan çatışmalara kaydırarak manipülasyon yapmayı bırak! İçerde, işçilerin sorunlarını çöz!“ diyorlar.

Kaynak: Iran’s Labor News Agency

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close