DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İran: Grevci işçiler ‘iş, özgürlük’ için eylem çağrısı yaptı

Grevde olan Haft Tapeh şeker kamışı işçileri yarın “iş, özgürlük” eylemleri yapılması çağrısında bulundular

HABER MERKEZİ– İran’da 10 gündür süren rejim karşıtı protestoların arka planındaki nedenlerine işaret edercesine işçi sınıfının çeşitli -görece mücadeleci- bölükleri isyan hareketiyle ilişkileniyorlar.

Protestoların genelleştiği momentte “örgütlü bir genel grev” çağrıları yükselirken, Asaluyeh kentindeki South Pars rafinerisinde çalışan petrol ve gaz işçilerinin iş bırakıp eylemlere katılması gibi örneklere tanık olundu.

Geçtiğimiz Cuma günü ise Huzistan eyaletindeki Haft Tapeh şeker kamışı işçilerinden yarın (Pazar) “iş, özgürlük” şiarıyla eylemler düzenlenmesi çağrısı geldi.

“İran halkına” diye başlayan çağrıda “Haft Tapeh işçileri olarak bir çok şehirde gelişen protestolara desteğimizi ifade ettik. Bugün iş, adalet ve özgürlük isteyen sesler bütün ülkede yankılanıyor. 7 Aralık Pazar günü saat 18: 00’de tüm sendikaları ve işçi topluluklarını sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

Son bir yılda 18 grev ve protesto gerçekleştirdiler

2016 sonundan 2017 sonuna kadar ekonomik ve sendikal hakları için toplam 18 kez grev ve protestolar düzenleyen Haft Tapeh şeker fabrikasında çalışan işçiler şu anda da grevdeler. Fabrika işçileri aylardır ücretlerini alamıyorlar. Yıllardır hak arama mücadelesi için zaman zaman greve çıkan ve protestolar düzenleyen şeker kamışı işçilerinin son grevi Aralık ayında başladı.

Haft Tapeh fabrikasının koşulları, şirketin 2015 yılında özelleşmesiyle daha da kötüleşti. İşçiler ücretlerinin tamamının ödenmesini, sendikalarının yasal temsilcileri olarak tanınmasını, haksız yere kovulan işçilerin işlerine iade edilmelerini ve fabrikanın kamulaştırılmasını talep ediyorlar.

İsyana dönüşen öfkenin temel nedenlerinden biri ‘yoksulluk’

İran nüfusunun %33’ü “yoksulluk” sınırının altında yaşıyor. Ancak gerçek rakam bundan çok daha fazla. 2016 kışında onlarca evsizin sığınmak için boş mezarları kullandığı ortaya çıktı. İran rejimi bütçesini savaş yatırımlarına harcarken, çoğu kişi ay sonunu getirebilmek için ikinci, hatta üçüncü bir iş bulmaya çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close