İŞÇİ SINIFI

İspanya’da liman işçileri grevi

İspanya’da 6 bine yakın liman kargo işçisi, sektörün özelleştirilmesiyle ilgili yürürlüğe giren “Reforma” karşı bugün greve başladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden her gün yeni bir işçi direnişi, grev haberi yayılıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması, işten atmalar, özelleştirmeler, maden ocaklarında katliamlar, “Reform” adı altında saldırı yasalarına karşı başlayan direniş haberlerinden birisi de İspanya’dan.

İşveren firmalarla uzun süredir yürütülen görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine haziran ayında greve gitme kararı alan sendikaların çağrısıyla liman işçileri greve başladı. Sendikalardan yapılan açıklamada, ülkedeki en önemli 26 limanda greve katılımın yüzde 100 olduğu bildirildi. Grevin ilk gününün ülke genelinde sakin geçtiği, sadece Motril limanında sorunlar yaşandığı belirtildi.

Liman işçileri, özelleştirilen sektörle birlikte firmaların limanda çalıştıracağı kişileri tek havuz şirketi yerine serbest piyasa usulüyle dışardan da almaya başlamasına tepki gösterirken, maaşlarının yüzde 50’ye kadar düşebileceğini söyleyerek greve tam katılımla başadı.

Bu arada İspanyol burjuva basını liman işçilerinin grevini karalama kampanyası başlattı. Krizin en derin etkilediği, her alanda çöküş olarak yaşandığı İspanya’da gazeteler “Grevin ülke ekonomisini riske atabileceği” kara propagandasını yayıyor. Ülkedeki ithalatın yüzde 86’sı, ihracatın yüzde 60’ı deniz yoluyla yapılıyor. Bu alandaki tekellerin yıllık 350 milyar Euro’yu limanlardan kazandığı, buna 5 bin kadar kamyon ve tırın da eklenmesi düşünüldüğünde liman işçilerinin direnişinin İspanya burjvazisini hayli paniklettiği söylenebilir.

Deniz taşımacılığında güney Avrupa’nın lojistik merkezi olma hedefinde olan İspanya’daki grevin Barcelona, Valencia ve Algeciras limanlarında etkili olacağı söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close