DÜNYAManşet

İtalya’nın “Adaleti”

HABER MERKEZİ- İtalya‘da Akdeniz‘de kurtarılan ve gemide bekletilen göçmenler nihayet karaya çıkabildi

Sığınmacıların çoğunluğunun Eritreli olduğu, Suriye, Somali gibi ülkelerden kaçanların da bulunduğu daha önce açıklanmıştı. Libya üzerinden denize açılarak Avrupa’ya ulaşmak isteyen bu kişilerin aylarca Libya’daki kuralsız gözaltı merkezlerinde çok ağır şartlarda tutuldukları, işkence gördükleri de biliniyor. Gemideki kadınların tamamının Libya’da tecavüze uğradıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bunlara rağmen önce geminin yanaşmasına izin vermeyen, gemiye izin verdikten sonra ise içindeki göçmenlerin gemiden çıkmasına izin vermeyen İtalya devleti artık çivisi çıkmış “Burjuva demokrasisinin” geldiği noktayı yansıtan prototip gibiydi. İçişleri Bakanı Matteo Salvini hakkında görevini kötüye kullanma, insanları yasadışı şekilde alıkoyma ve adam kaçırma suçlamalarıyla soruşturma açıldı.

Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıların İtalya’ya girmesine izin vermeyerek günlerdir bir gemide mahsur bırakan İtalya devleti, yükselen tepkiler üzerine suçu içişleri bakanına soruşturma açarak savuşturmaya çalıştı. İtalya’daki Katolik Kilisesi, Arnavutluk ve İrlanda‘nın kabul etmesiyle dün gece karaya inebildi.

Libya’dan yola çıkarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 190 sığınmacı 15 Ağustos’ta Akdeniz’de kurtarılarak İtalyan Sahil Güvenliği’ne ait Diciotti gemisine alınmıştı. Ancak en yakın güvenli limanlar olan Malta ve İtalya, geminin kendi limanlarına yanaşmasına günlerce izin vermemişti.

İtalya’ya ait bir geminin İtalyan limanlarına girişine izin verilmemesi ülkede büyük tepki çekmiş ve sonunda hükümet geçen pazartesi günü, sığınmcıları taşıyan Diciotti gemisinin Sicilya adasındaki Catania limanına yanaşmasına izin vermişti.

Ancak bu kez de sığınmacıların gemiden inerek karaya çıkmasına izin verilmiyordu. BBC Türkçe’deki habere göre, yalnızca hasta ve çocukların gemiden inmesine izin verilirken, 137 kişi 10 günden uzun süredir gemide mahsur kalmıştı.

Başta İçişleri Bakanı Matteo Salvini olmak üzere ırkçı koalisyon hükümeti, sığınmacıların diğer AB ülkeleri tarafından kabul edilmemesi halinde İtalya’ya girişlerine izin vermemekte ısrar ediyordu.
İtalya’da sol partiler, insan hakları örgütleri ve hükümetin göç karşıtı politikalarına karşı çıkan medya organları ile ilerici demokrat insanlar günlerdir bu durumu protesto ediyordu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close