DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Kadın işçilerin yüzde 75’i cinsel saldırıya maruz kalıyor

Bangladeş örneği: Tekstil-konfeksiyon sektöründe milyonlarca kadın köleliğe mahkum ediliyor

HABER MERKEZİ– Güneydoğu Asya ülkelerine kaydırılan tekstil-konfeksiyon sektöründe kölece çalıştırılan -çoğunluğu kadınlardan oluşan- emekçiler son yıllarda verdikleri mücadelelerle kendilerini görünür kılmayı başardılar. Çeşitli “sosyal” “akademik” ya da “sendikal” kurumların görüş alanına girmeye başladılar.

Tekstil-konfeksiyon işçilerinin ağırlıklı bölümünü oluşturan kadın emekçiler kölece çalışma ortamının yanı sıra ve onunla iç içe cinsel saldırılarla da sıkça karşılaşıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Bangladeş’in başkenti Dakka’da yapılan bir konferans toplantısında Hollandalı bir araştırma görevlisi olan Runa Laila sunduğu raporda Bangladeş’teki kadın emekçilerin yüzde 75’inin -sözlü ya da fiili- cinsel saldırı ile karşılaştığını belirtti.

Bangladeş’te yaklaşık 5 bin hazır giyim fabrikasında/konfeksiyon atölyesinde 3.5 milyon işçi çalışıyor. Bunların yüzde 85’i kadın emekçilerden oluşuyor.

Aylık ücretleri ise son derece düşük; 3 bin taka (yaklaşık 37 dolar). Bu rakam ülkeye özgü hesaplanan asgari “yaşanabilir” ücret (yani yoksulluk sınırı) olarak 5 bin takanın çok altında kalıyor.

Dünya kapitalizminin metropollerinde mağazaların vitrinlerini süsleyen giysileri üreten bu sektör Bangladeş’in ihracının yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor.

Tayland, Myanmar, Vietnam, Hindistan gibi diğer bölge ülkelerindeki tekstil-konfeksiyon sektörünün ve işçilerin durumu Bangladeş’tekinden farklı değil.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close