DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kamboçya ve Myanmar’da tekstil işçileri eylem yaptı

Kamboçya’da fabrikaya kilit vurup kaçmak isteyen patrona karşı, Mynmar’da işten atılan öncü işçilerin geri alınması için eylemler yapıldı

HABER MERKEZİ– Kamboçya’nın Kandal eyaletindeki Takhmao kasabasında Gawon Giyim fabrikasında yüzlerce işçi fabrikanın giriş çıkışlarını ve yolu bloke etti.

Ücretleri düzenli ödemeyen patronun içerde bulunan yaklaşık 800 makineyi götürmek istediği anlaşılınca işçiler yolu kapattı. Patronun kendilerine olan borçlarını ödemeden kaçıp gideceğini ve fabrikayı başka bir yere taşıyacağı şüphesiyle direnişe geçen işçiler, hükümetten soruna bir çözüm bulmasını istediler.

Fabrika yönetimi ise “Bu makineleri satmak için çıkarmıyoruz. Makineleri yenilemek ve yeni makineler kurmak istiyoruz, ancak işçiler fabrikanın kapısını tıkadılar. Şirketin iş akışını etkiliyor” şeklinde ikna edici olmayan bir açıklama yaptı.

‘İşten atılan öncü işçiler geri alınsın’

Myanmar’ın Mandalay kentinde ise Panda Tekstil’e ait bir fabrikada işçiler, patronun geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmaya uymayan tavırlarına son ermesi ve yapılan grevlerden dolayı işten atılan iki arkadaşlarının geri alınması için fabrika önünde protesto eylemi yaptılar.

Sendika yetkilisi Zar Zee Wain “Geçtiğimiz yıl sekiz ay süren grev ve protestolardan sonra imzalana 28 maddelik anlaşamaya uyulmadığı gibi arkadaşlarımız işten atılıyor. Buna son verilmesi için” eylem yapıldığını söyledi.

Patron ise dalga geçer gibi “atılan iki işçi çalışmaya gönüllü değiller” dedi!

Daha önce devlete ait olan fabrikanın özelleştirilerek 2012’de Panda şirketine satıldığı bildirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close