DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kanada: 12 haftalık grevle haklarını korudular

Dünyanın en büyük tuz madeninde işçiler grev kırıcılara geçit vermediler, patronu masaya oturttular

HABER MERKEZİ– Kanada’nın Goderich kentinde bulunan, dünyanın en büyük tuz madeninde 27 Nisan’dan beri grevde olan 360’ın üzerinde işçi, grevi kırmak için her yola başvuran patron karşısında direndiler. Ellerinden alınmak istenen haklarını koruyup patronu anlaşmaya zorladılar.

Böylece 12 haftalık grev bitirildi. CBC News’in bildirdiğine göre işçiler bugün iş başı yapacak.

Patron, vardiyaları tek taraflı olarak yeniden düzenleyerek çalışmayı haftada 72 saate uzatmak istiyordu.

Temmuz ayının başından beri şirket yönetimi grevi kırmak için dışarıdan işçi getirmiş, işçiler grev kırıcılarına geçit vermemişti.

Madenciler “yedek” işçileri engellmek için madenin girişini barikatlamıştı. Bir mahkeme emri, onları barikatı kaldırmaya zorladı. Ancak, bölgedeki çiftçiler işçilerle dayanışma içinde traktörlerini getirerek barikatı güçlendirmişti. İşçiler aynı zamanda ailelerinden de büyük destek görmüşlerdi.

Bu savaşı onlar başlattı, biz bitireceğiz!” diyen Unifor sendikası yetkilileri, grevin nedeninin “Zorunlu fazla mesailer dahil olmak üzere ağırlaşan çalışma koşulları” olduğunu açıklamış, “Kansaslı maden sahibi, işçileri, kendi vatanlarında yaptıkları gibi Goderich’te de uysallaştırabileceğini sanıyor. Kansas, sendikaların patronlarla toplu pazarlık anlaşmalarını müzakere etmelerini yasaklayan 28 Amerikan eyaletinden birisidir!” şeklinde konuşmuştu.

“Compass Minerals” adındaki şirketin sahibi ABD’nin Kansas eyaletinden.

3 yıllık anlaşma yapıldı

İşçiler “Unifor Local 16-O” ile maden sahibi Compass Minerals arasında 3 yıllık anlaşmayı kabul etmek için Pazartesi günü oy kullandılar. Ve anlaşma kabul edildi.

Sendika, 3 yıllık anlaşmanın bu yıl ve gelecek yıl yüzde 2,5 oranında, 2020 için ise yüzde 3 oranında bir ücret artışı içerdiğini, ayrıca, önceki emekli maaşı ve diğer sosyal yardımların korunduğunu açıkladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close