DÜNYAManşet

Kenya: Grev 31 üniversitede ikinci ayında sürüyor

Mart’ta imzalanan toplu sözleşmeye uymayan hükümetin tutumu nedeniyle öğretim üyelerinin grevi devam ediyor

HABER MERKEZİ– Kenya’da yaklaşık 1,5 aydır devam eden öğretim üyeleri grevi bitirilemedi.

Yetkililerle dün ve önceki gün olma üzere 2 gün süren görüşmelerden de sonuç çıkmadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kenya Üniversitesi Akademik Personel Birliği (UASU) Genel Sekreteri Constantine Wasonga, grevin talepleri yerine getirilene dek devam edeceğini, üniversitelerin normal eğitim hayatına dönebilmesi için hükümeti bir an önce toplu iş sözleşmesinde söz verilen ödemeleri yapması gerektiğini” söyledi.

Ülkede öğretim üyelerinin hükümetle (Mart ayında) imzaladıkları toplu iş sözleşmesindeki 50 milyon doları bulan maaş zammı ve ödenekleri alamadıkları gerekçesiyle Ekim ayı sonlarında başlattığı grev nedeniyle 31 devlet üniversitesinde eğitim faaliyetleri sekteye uğramış durumda. 6 üniversite ise “güvenlik riskinden dolayı süresiz” kapatılmıştı. Zira üniversiteli gençlik aylardır “kriz”in çözülememiş olmasını protesto ediyorlar.

Hükümet, yaklaşık 500 bin öğrenciyi etkileyen, bu nedenle üniversitelileri son derece öfkelendirmiş olan grevin bitirilmesini sağlamak için “ödeneklerin serbest bırakılacağını” açıklamış olmasına karşılık grevciler “ödeneklerin kendilerine aktarıldığını görmedikçe” grevi sonlandırmayacaklarını bildirdiler.

Öğrenciler öfkeliler, çünkü 8 binden fazla öğretim üyesi Şubat ayından itibaren 54 günlük grev yapmışlar ve toplu sözleşme ancak Mart ayında imzalanmıştı.

Hükümet ise imzalanan 2013-2017 Toplu İş Sözleşmesi (CBA)’ne tam olarak uymadığı için öğretim üyeleri Ekim sonunda yeniden greve çıkmışlardı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close