DÜNYA

Kitlesel antifaşist eylem

AfD (Almanya İçin Alternatif Partisi)’nin Köln’deki kongresi, yoğun protesto gösterileri eşliğinde başladı.

HABER MERKEZİ– Köln-Heumarkt’taki Maritim Hotel’de düzenlenen ve yarın da devam edecek olan AfD kongresi için 4 binden fazla polis güvenlik önlemi aldı. Otelin olduğu bölgedeki tüm yollar trafiğe kapatılırken tramvay ve otobüs seferleri durduruldu. Yarına kadar sürecek olan kongreye AfD yönetiminin yanı sıra yaklaşık 600 delege katılıyor.

Antifaşist öfke Köln’ün her yerindeydi

Onbinlerce antifaşist, ırkçı AfD’yi protesto etmek için şehrin çeşitli noktalarında toplanıp kongrenin düzenlendiği Maritim otelinin yakınlarına ilerlemeye çalıştı.

Ebertplatz, Fischmarkt, Rudolfplatz (Fahrradtreffpunkt), Chlodwigplatz, Ottoplatz (Bahnhof Deutz) başta olmak üzere değişik noktalarda sabahın erken saatlerinde toplanılmaya başlandı.

Gün boyunca, mitinglerin dışında konser ve yürüyüşlerle faşist partinin kongresi protesto edildi.

Sabah saatlerinde, çeşitli antifaşist, antikapitalist grupların yanısıra “Solidarität Statt Hetze” (Kışkırtma Yerine Dayanışma) adlı grup, kongreye katılmak üzere gelen AfD delegelerinin otele girmesini engellemeye çalıştı. Delegeler polisin refakatçiliğinde otele güç bela da olsa girdiler. Antifaşistlerle polis arasında yer yer arbede yaşandı.

Miting ve yürüyüşlere Alman sendikaların, partilerin ve grupların yanısıra göçmen kurumlardan da katılımlar oldu. TİKB taraftarları da başlangıçta Deutz civarında, sonrasında Dom ve Heumarkt’taki eylemlere katıldılar.

NRW eyalet polisi yoğun ‘önlem’ aldı

Cuma akşamından itibaren helikopter ve uçakların Köln üzerinden uçmaları yasaklandı. Sadece polis ve ambulans helikopterlere izin verildi. Ren Köprülerinden bazıları trafiğe kapatıldı. Alt geçitlere girişler engellendi. Otelin çevresi araç trafiğine yasaklanırken, bölgeden geçen tramvayların seferleri de durduruldu.

Çevredeki esnaftan antifaşistlere destek

Dom Kilisesi ile otelin bulunduğu alan arasındaki birçok mağaza bugün kepenk açmadı. Restoran ve barlar ise ırkçı partiye tepki olarak “Aşırı sağcılara servis yapılmaz” şeklinde tabelalar astı.

İki polis hafif yaralandı, çok sayıda gözaltı var

Polis, iki elemanlarının yaralandığını duyurdu. AfD’nin faşist delegasyonunu bloke etmek isteyen eylemcilere polis yer yer polis saldırısı da yaşandı. Çok sayıda gözaltılar yapıldı. Ancak yetkililer kaç kişinin gözaltında olduğuna dair açıklama yapmadılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close