DÜNYAManşet

Kolombiya: Bir sosyal aktivist daha katledildi

2016’dan bu yana katledilen sosyal ve politik liderlerin sayısı 200’e yaklaştı

HABER MERKEZİ– Kolombiya’nın Putumayo bölgesinde La Carmelita köyünde yerli lider Luis Alfonso Giraldo’nun önceki gün “kapşonlu kişiler” tarafından katledildiği bildirildi.

Daha önceleri FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri)’ın güçlü ve örgütlü olduğu bölgelerde “barış anlaşması”ndan bu yana devletin resmi ve sivil silahlı grupları etkinliğini artırmaya çalışıyor. Polisin olsun, paramiliter güçlerin olsun varlıklarını buralarda artırdıkları gözleniyor. Bunun bir parçası olarak bu tür -özellikle kırsal- alanlarda politik-gerici suikastlar de yaşanıyor.

Putumayo bölgesinin kırsal alanları da bunlardan biri.

“Barış anlaşması”na devletin uymamasından dolayı büyük bir toplumsal tepki de mevcut. Geçtiğimiz haftalarda yerli topluluk örgütleri ülke çapında günlerce grev ve protestolar gerçekleştirmişti.

Diğer taraftan, Narino bölgesinin güneybatı bölgesinde geçtiğimiz haftalarda koka üreticisi13 köylünün katledilmesine dair resmi soruşturma açılacağı duyuruldu. Fakat bu tür göstermelik adımlar bir sonuca ulaşmadığı gibi devletin resmi ve paramiliter güçlerinin silahlı saldırıları kesilmiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close