DÜNYAManşet

Kolombiya’da devlet baskısına karşı grev sürüyor

Yerli toplulukların yoksul köylülerin ve tarım işçilerinin devlet şiddetine karşı başlattıkları grev 5. gününde

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da yerli toplulukların, yoksul köylülerin ve tarım işçilerinin devlet destekli silahlı paramiliter güçlerin ve devletin politik-sosyal aktivistlere ve ‘eski’ FARC gerillalarına yönelik katliamlara karşı ülke çapında başlattıkları grev 5. gününde sürüyor.

Süresiz olduğu belirtilen grev boyunca ülkenin kırsal bölgelerinden başlayacak ve büyük kentlerde birleştirilecek yürüyüşler de gerçekleştiriliyor.

150’den fazla aktivistin ve sosyal liderin katledilmiş olmasını protesto eden gösteriler, FARC ile devlet arasında imzalanan “barış anlaşmasının güvenceye alınması ve katliamların durdurulması” talebiyle düzenleniyor. Üçüncü talep ise çoğunluğu yerli topluluklardan oluşan tarım işçilerinin yaşam koşullarının düzeltilmesi. Tek geçim kaynağı koka olan yüzbinlerce yoksul köylü ailesi, alternatif bir tarımsal üretim için gerekli destek sunulmadan koka üretiminin devlet zoruyla engellenmek istenmesine karşı çıkıyor.

Greve yoksul köylülerin ve yerli halkların çok sayıda örgüt ve sendikaları katılıyor.

Öte yandan, 2017 yılında eski FARC gerillalarına ve ailelerine yönelik -şu ana kadar- 162 silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close