DÜNYA

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde sağa kayış

Almanya ve genel göçmen nüfüs bakımından en kalabalık eyaletlerinden birisi olan Kuzey Ren Vestfalya eyaleti seçimleri dün yapıldı. Seçimlerde Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokratlar Birliği’nin (CDU) adayı Armin Laschet kazanırken, faşist ırkçı parti AfD parlementoya girdi. Sol Parti oy oranındaki kısmi artışa rağmen eyalet parlementosuna giremedi.

Sosyal demokrak partinin (SPD) yıllardır kalesi eyaletlerden birisi olan NRW’de genel olarak sağın ve ırkçı faşist Almanya için Alternatif Parti’nin (AfD) ilk defa katıldığı seçimlerde % 7.4 oranında oy alarak 16 milletvekili ile meclise girmesi seçmen kitlesindeki sağa ve ırkçılığa tehlikeli bir kayışın göstergesi.

Geçen haftalarda yapılan Saarland ve Schleswig-Holstein eyaletlerini de yine Almanya başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU kazanmıştı. Kuzey Ren Vestfalya seçimlerini de CDU’nun kazanmış olması Eylül’de yapılacak olan genel seçimleri Merkel’in kazanma ihtimalini güçlendiriyor. Sosyal Demokrat Parti Martin Schulz ile yeni bir çıkış yapacağı imajı yaratmak istemişti fakat eyalet seçimleri bu havayı boşa çıkartmış gibi görünüyor.

Eyaletin iktidarda olan koalisyon partileri Sosyal Demokrak Parti % 31.2 oy aldı. Bir önceki seçimlere oranla % 7.9 oranında oy kaybetti. Aynı şekilde Yeşiller Partisi’nin bir önceki seçimlerde % 11.3 olan oy oranı % 6.4’e düştü. SPD’nin kalesi olan eyalette ciddi oy kaybı nedeniyle eyalet başbakanı Hannelore Kraft parti yönetiminden istifa etti.

Sol Parti (Die Linke) % 4.9 oy alarak eyalet meclisine giremedi. Sürpriz olan ise sağ liberal parti olan Hür Demokratlar Partisi’nin (FDP) oy oranını arttırması oldu. Hür Demokratlar %12.6 ile eyalette tarihlerinin en yüksek oyunu aldıları.

Bu seçim sonuçlarına göre Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ile Hür Demokratlar (FDP) koalisyonundan söz edilmeye başlandı bile.

Türkiye kökenli parlamenterler
Federal Parlamantoda CDU’dan Cemile Giousouf, Yeşillerden Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Özcan Mutlu, SPD’den Metin Hakverdi, Cansel Kızıltepe, Mahmut Özdemir, Aydan Özoğuz, Gülistan Yüksel, Sol Parti’den Sevim Dağdelen, Azize Tank olmak üzere 11 Türkiye kökenli milletvekili bulunuyor. 9 eyalet meclisinde ise yakaşık 40 Türkiye kökenli üye görev yapıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close