İŞÇİ SINIFIManşet

Macaristan: Audi işçilerinin grevinde anlaşma sağlandı

Ücretlerde yüzde 18’lik artışın da içinde olduğu anlaşma sonucu bir hafta süren grev bitirildi

HABER MERKEZİ– Alman otomotiv tekeli Audi’nin Macaristan’daki fabrikasında 1 hafta süren grev, ücretlerde yüzde 18’lik artışın da içinde olduğu anlaşmaya varılmasıyla birlikte bitirildi.

Automotive.news’te yar alan habere göre, 2019 yılı için üzerinde anlaşılan yüzde 18 oranındaki zam asgari temel ücretin 75 bin forint (271 dolar) olarak belirlenmesi anlamına geliyor.

Audi’nin Macaristan’daki Gyor fabrikasından binlerce işçi düşük ücretlere karşı ve ikramiye, haftasonu tatili gibi temel talepler için geçtiğimiz hafta Perşembe günü grev başlatmıştı. Grev, araçlara motor takılamadığı için Audi’nin Almanya’nın Ingolstadt kentindeki fabrikasında bantların durmasına yol açmıştı. Binden fazla A3, A4, A5 ve Q2 model araç motoru olmadığı için banttan indirilememişti.

Gyor fabrikasında, benzinli, mazotlu ve elektrikli araçlar için motor üretiliyor. Bu motorlar sadece Audi’ye değil iştirakı olduğu VW’ye de gönderiliyor.

Macaristan’ın en büyük ihracatçılarından biri olan Audi’nin tesislerinde, 1994’ten beri motor üretiminin yapıldığı Gyor kentinde 13 bin işçi çalışıyor.

Otomotiv sektörü, Macaristan’ın toplam sanayi üretiminin neredeyse üçte birini ve ihracatın yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close