DÜNYA

‘Mültecilere elektronik bileklik’ önerisi

İtalya’da Rovigo Belediye Başkanı Massimo Bergamin, mültecilere “elektronik bileklik takılmasını” önerdi

Massimo-Bergamin

HABER MERKEZİ– Göçmen karşıtlığıyla bilinen ‘aşırı sağcı’ Kuzey Birliği Partisinden (Lega Nord-LN) Rovigo Belediye Başkanı Bergamin “güvenlik” gerekçesiyle mültecilere “elektronik bileklik takılmasını” önerdi

Irkçılıkta pervasızlığın bir örneğini sunarak konuşan Bergamin “benim önerim, kim bizim bölgemizde yaşıyorsa gündüzden akşama yüksek teknoloji ürünü elektronik aygıtlarla kontrol edilsin. Bu, güvenlik güçlerine kamu güvenliğine ilişkin bir şey olduğunda gerçek zamanlı müdahalede bulunarak sorunu çözme, cezalandırma ya da geldiği ülkeye geri gönderme imkanı verir.” ifadesini kullandı.

Öte yandan IPSOS adlı araştırma şirketinin çalışmasına göre, her 10 İtalyandan 7’sinin ülkede çok fazla göçmen olduğunu düşündüğünü ve araştırmaya katılanların yüzde 43’ünün ülkede iş bulamamanın başlıca sebebi olarak göçmenleri gördüğü belirtildi.

Konjonktüre ve dönemin gerici ve emperyalist ruhuna uygun ırkçılığın, faşistliğin canlandırılıp yaygınlaştırılmasına elverişli bir zeminin nasıl ortaya çıkartıldığını, halklar arasındaki farklılıkların kaşınarak düşmanlaştırmanın nasıl körüklendiğini böylece bir kez daha görmüş oluyoruz!

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close