DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Mumbai: Tata Motors’da iş bırakma eylemi

Patronun verdiği ‘zam’ sözünde durmaması üzerine 5,000 ‘geçici’ işçi iş başı yapmadı

tata motors-protesto

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın büyük şehirlerinden Mumbai (Bombay)’de merkezi bulunan Tata Motors’un Jamshedpur’daki fabrikasında 5,000 “geçici” işçi bugün (Çarşamba), 31 Temmuz’da patronla imzalanan “ücret revizyon anlaşması”na aykırı şekilde yapılan ücret kesintilerini protesto etmek için iş bıraktı.

Saat 08.00’da işletmenin Telco tesisine gelen işçiler fabrikaya girdiler ancak iş başı yapmadılar. “Üretimin aksamadan devam ettiğini” iddia eden patron ise jandarma ve polisi çağırdı. Devletin “güvenlik güçleri” fabrikanın etrafında devriye gezerek işçilere gözdağı verdiler.

Yaklaşık 600 kadın işçinin de aralarında olduğu binlerce işçinin fabrikanın avlusunda slogan atarak iş başı yapmaması sonucunda üretimin kısmen de olsa aksadığı bildirildi. Toplam 10,000 işçinin çalıştığı fabrikada “kalıcı” işçilerin üretime devam ediyor olmaları ise eylemi zayıflatıyor.

Patron sözünde durmadı

Telco İşçi Sendikası’ndan bir yetkili “31 Temmuz’da imzalanan bir ücret revizyon anlaşması geçici işçiler için ücret zammı sözü verdi ancak Salı günü (dün) anlaşıldı ki, patron, işçilere hiç bir açıklama yapmaksızın ücretlerde kesinti yaptı” açıklaması yaptı.

Sendika ayrıca “geçici işçilerin bir kısmının bu yıl kadroya alınması konusunda da hiç bir adım atılmadığını” bildirdi. Alışılageldik bir uygulama olarak “geçici” işçilerden bir bölümünün 3 yıl içerisinde kadroya alındığı söyleniyor.

Tata Motors’un 4 fabrikasından birisi olan Jamshedpur’deki tesis, ayda yaklaşık 9.000 büyük ticari araç üretmekte ve günlük üretilen araç sayısı 300.

“Geçici” işçiler, fabrikada çalışanların yarısını oluşturmalarına karşın üretimin devam etmesi açısından önemli rol oynuyorlar.

Sosyal medyada aktarılan son bilgilere göre fabrikada gerginlik sürüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close