DÜNYAİŞÇİ SINIFI

New York: Spectrum grevi 5. ayında sürüyor

Spectrum/Charter patronlarına karşı elektrik/komünikasyon işçilerinin grevi 5. ayında sürüyor

spectrum grevi

HABER MERKEZİ– New York’ta elektrik/kablo işçileri sendikasızlaştırma saldırısına ve emeklilik gibi diğer ekonomik sosyal hakların ellerinden alınmak istenmesine karşı aylardır grevdeler.

Grevlerinin 5. ayında 1.800 kadar işçi, iş sözleşmesini yenilemeye yanaşmayan Charter/Spectrum patronlarına karşı 28 Mart’tan bu yana işbaşı yapmıyorlar.

IBEW (International Brotherhood of Electrical Workers) sendikasına üye işçiler iki yıl boyunca sözleşme olmadan çalıştıktan sonra patronlarla masaya oturdu fakat patronlar işçilerin taleplerini dikkate almadığı gibi varolan kazanımlarını de ellerinden almak istedi.

Sendikanın yerel düzeydeki ‘Local 3’ birimine üye grevci işçiler, Spectrum patronlarının, işçilerin sağlık sigortası, iş güvencesi, fazla mesai ücretleri ve emeklilik haklarını budamaya kalkması karşısında “artık yeter!“ deyip direnişe geçtiler.

Kentin Belediye meclis üyelerinin ve kent halkının çoğunluğunun grevci işçileri pasif de olsa destekledikleri bir yerde oluyor bunlar. Charter patronları, anlaşıldığı kadarıyla ‘yukarıdan’ devletin merkezinden, Trumpgillerden destek alıyorlar.

Spectrum, ABD’nin ikinci en büyük telekomünikasyon tekeli Charter Communications’ın bir parçası olup 41 eyalette iş yapıyor. Şirketin CEO’su Tom Rutledge, bu yılın başında Beyaz Saray’da Donald Trump ile bir araya gelmiş ve şirket, Trump tarafından “ABD’li işgücüne yatırım yapan bir iş yaratıcısı olarak” tanımlanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close