DÜNYA

Nijerya: Hükümet tehdit etti, ULC grevde kararlı

Ülke çapında grev kararı alan ULC’nin eylemini ‘yasadışı’ ilan eden hükümete karşın grev kararlılığı sürüyor

nlc grev

HABER MERKEZİ- Nijerya’da haftalar önce federal hükümete, işçilerin taleplerinin karşılanması için ULC’nin verdiği süre bugün doluyor.

Sendikaların bir kısmının ülke çapında koordinasyon örgütü olan ULC (birleşik işçi kongresi)’nin “15 Eylül’e kadar hükümet adım atmazsa genel grevi başlatacağız” açıklamasının ardından federal hükümet dün akşam saatlerinde muhtemel grevin “yasadışı olduğunu” ilan etti.

ULC ise bu sabah düzenlenen basın açıklamasında hükümetin saldırgan söylemine cevap verdi. “Hükümet tehdit ediyor. Eylemimiz yasal ve meşrudur. Taleplerimiz karşılanmazsa ülke çapında greve çıkacağız. Sendikal haklarımıza saygı duyulsun” dediler. Genel grevin 18 Eylül Pazartesi günü başlayabileceği söyleniyor.

Diğer taraftan, ülkenin en büyük sendikal çatı örgütlerinden birisi olan NLC (Nijerya İşçileri Kongresi)’nin, ULC’nin “yasal olarak tanınmış bir sendika olmadığını ve grev çağrısı yapamayacağını” belirten bir tutum geliştirmesi sınıf içindeki bölünmüşlüğü de yansıtan olumsuz bir tablonun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Genel greve başta petrol ve doğal gaz işçileri olmak üzere, elektrik-kablo çalışanları, banka çalışanları, metal işçileri, demiryolu emekçileri, maden işçileri ve daha pek çok işçi bölüğünün katılması bekleniyordu. NLC başta olmak üzere bazı sendikaların “greve katılmayacaklarını” açıklamasıyla ülke çapında çağrısı yapılan eylemin ne derece etkili olacağı belirsizleşmiş durumda.

ULC’nin talepleri 3 temel başlık altında toplanıyor:

Fabrikalara ve işyerlerine polis ve ordu güçlerinin girmesi yasaklansın,

‘iş güvenliği’ sağlansın. Fabrikalar ve işyerleri işçi ölümlerine adeta davetiye çıkarıyor. Bu durumun yerinde incelenmesi için özel bir denetleme ekibi kurulsun,

Enerji sektöründe yapılan özelleştirmelerin işçiler üzerindeki olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için derhal harekete geçilsin.

Grevlerle yıpranan hükümetten üniversitelerdeki grevi sonlandırma girişimi

Diğer taraftan, işçi sınıfının ülke çapında yapacağı grevden ürken federal hükümet bu sabah, grevde olan akademisyenler ve diğer üniversite emekçilerinin örgütlü olduğu sendikalarla görüşme gerçekleştirdi.

Hükümetle Abuja’da yapılan ve 9 saat süren görüşmenin ardından sendikalar “taleplerimizle ilgili bütün bu sorunlara yönelik tartışmalar yaptık ve hepsi üzerinde ön anlaşmaya vardık. Hükümetin verdiği sözleri yerine getirceğini umuyoruz. Hükümet üniversitelerde kazanılan ödenekler için 23 milyar Naira (yaklaşık 65 milyon dolar ediyor) tutarında bir miktarı onayladı ve serbest bıraktı” açıklaması yaptılar.

nijerya üni grev

Bununla birlikte, sendikalar kendi içlerinde durum değerlendirmesi yapıp 20 Eylül’e kadar tutumlarını netleştireceklerini duyurdular.

Görüşmenin olumlu geçtiğini belirten sendikalar, grevin bitirilip bitirilmeyeceği kararının Ulusal Yürütme Konseyi toplantısında alınacağını belirttiler. Sendikalar altı gün içinde hükümete geri dönecek.

“Akademik-olmayan” üniversite emekçilerinin örgütlü olduğu 3 sendikanın (SSANU, NASU ve NAAT) da “federal hükümetin tekliflerini değerlendirmeyi kabul ettiği” bildirildi. Grev henüz bitirilmiş değil.

13 Ağustos’tan beri grevde olan akademisyenlerden sonra üniversitelerdeki ‘akademik-olmayan’ çalışanlar da 11 Eylül’de greve çıkmışlardı. Üniversite emekçilerinin talepleri grevci akademisyenlerin talepleriyle aynı.

Akademisyenlerin grevi federal hükümetin 2009’da sendika (ASSU) ile imzalanan anlaşmaya uymamasının devamı olarak ortaya çıkan, maaşların ödenmemesi, kazanılan akademik ödeneklerin (EAA) ödenmemesi, üniversitelerin personel okullarının devlet tarafından finanse edilmesinin kaldırılması ve emekli profesörlerle ilgili üzerinde anlaşılan 2014 emekli aylığı reformunun uygulanmaması gibi sorunları hükümetin çözmeye yanaşmaması üzerine başlatılmıştı.

Üniversite Akademisyenleri Sendikası Başkanı Prof. Biodun Ogunyemi, grevin nedenlerine dair yaptığı yazılı açıklamada, federal hükümetin üniversitelere ödeneklerinde kısıntıya gittiğini ve akademisyenlerin maaşlarının ödenmesinde gecikmeler yaşandığını kaydetmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close