DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Nijerya: Öğretmenler hükümete iki hafta süre verdi

Kaduna eyaletinde işten atılan 21 binin üzerinde öğretmenin geri alınmaması durumunda greve çıkılacak

HABER MERKEZİ– Niyerya’nın Kaduna eyaletinde yerel hükümetin “yeterlilik sınavında başarısız oldukları” gerekçesiyle binlerce öğretmeni işten atması karşısında öğretmenler sendikası NUT süresiz grev yapmaya hazırlanıyor.

kaduna protest1

Sendika, işten atılan 21.780 öğretmenin işine geri dönmemesi durumunda 23 Kasım’dan itibaren süresiz grev yapacaklarını açıkladı.

Sendika eyalet başkanı Audu Amba “eyalet hükümetine, ‘yetkinlik testini geçemediği için’ 21.780 öğretmenin kovulması kararını değiştirmesi için iki haftalık bir ültimatom yayınlandığını” söyledi.

Amba “Yeterlilik testini, geçme sınırı olarak yüzde 60 olması koşuluyla, başarısız olanların tekrar eğitilmesi gerekçesiyle destekledik. Ancak yönetim, testi geçme sınırını yüzde 75 olarak uyguladı. Bu sınırı geçemeyen 21.780 öğretmeni işten attı. Kararın yeniden gözden geçirilmesi için bir mektup yazdık, ancak işten atılan öğretmen listesi duyurulmaya devam edildi. Bu durumu kabul etmiyoruz. Karar düzeltilmezse 23 Kasımdan itibaren tüm okullar kapalı kalacak” şeklinde konuştu.

Öğrenciler öğretmenlerine sahip çıktı

kaduna protest2

Öte yandan, toplam 103 öğretmenin bulunduğu bir ilkokulda öğrenciler, öğretmenlerden 77’sinin kovulmasını protesto etmek için sokağa çıktı.

Öğrenciler “karar iptal edilene kadar okula geri dönmeyeceklerini” duyurdular.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close