DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Nijerya’da genel greve doğru

Ülkeyi boydan boya grev dalgasının sardığı Nijerya’da Cuma günü genel grev başlayabilir

nijerya ulc grev

HABER MERKEZİ- Son dönemde işçi ve emekçilerin grev ve protestolarıyla sık gündeme gelen Nijerya’da, sendikaların merkezi hükümete tanıdığı 14 günlük sürenin dolmasıyla birlikte ülke çapında genel grev yapılması gündeme geldi.

Ülkedeki sendikaların bir kısmının koordinasyon örgütü olan ULC (birleşik işçi kongresi) genel grevin Cuma günü başlayabileceğinin duyurdu.

ULC “taleplerimizin karşılanması için merkezi hükümete verdiğimiz süre doldu. Hükümet hiç bir adım atmıyor” açıklaması yaptı.

Genel greve başta petrol ve doğal gaz işçileri olmak üzere, elektrik-kablo çalışanları, banka çalışanları, metal işçileri, demiryolu ve havayolu emekçileri, maden işçileri ve daha pek çok işçi bölüğünün katılması bekleniyor.

Sendikaların talepleri 3 temel başlık altında toplanıyor:

Fabrikalara ve işyerlerine polis ve ordu güçlerinin girmesi yasaklansın,

‘iş güvenliği’ sağlansın. Fabrikalar ve işyerleri işçi ölümlerine adeta davetiye çıkarıyor. Bu durumun yerinde incelenmesi için özel bir denetleme ekibi kurulsun,

Enerji sektöründe yapılan özelleştirmelerin işçiler üzerindeki olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için derhal harekete geçilsin.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close