DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Paris: ‘Metal Greviyle Dayanışma Komitesi’ kuruldu

2 Şubat’ta başlayacağı ilan edilen ve 130 bin metal işçisini ilgilendiren grevle dayanışma komitesi kuruldu

HABER MERKEZİ– Türkiye’de 2 Şubat’ta başlayacağı ilan edilen ve 130 bin metal işçisini ilgilendiren grevle aktif bir dayanışma örgütlenmesi için Paris’te “Metal Greviyle Dayanışma Komitesi” kuruldu.

İlk büyük toplantısını bugün gerçekleştirecek olan komite Fransızca ve Türkçe olarak yayınlanan bir metin hazırladı.

“Yaşasın metal işçisinin grevi, ekmek ve özgürlük mücadelesi” başlıklı bildirgede, “2 Şubat itibariyle, Türkiye’nin en önemli işçi havzalarında 130 binin üzerinde metal işçisi devasa bir greve gidecek. Grevin çıkış sebebi, MESS adlı patron sendikasının, toplu sözleşme masasında işçiyi sefalete itme küstahlığındaki ısrarıydı. Fakat bu büyük grevdeki mücadelenin, yalnızca zam pazarlığından ibaret olduğu sanılmamalıdır. Durdurulmak istenen grev kültürüdür. 2015 yılında Renault’ta, Ford’da, TOFAŞ-Fiat’ta olmak üzere fiili grevlerin yeniden oluşmasından korkuyorlar” denildi.

Metal Greviyle Dayanışma Komitesi’nin metni şöyle;

Yaşasın Metal İşçisinin Grevi, Ekmek ve Özgürlük Mücadelesi!

2 Şubat itibariyle, Türkiye’nin en önemli işçi havzalarında 130 binin üzerinde metal işçisi devasa bir greve gidecek. Grevin çıkış sebebi, MESS adlı patron sendikasının, toplu sözleşme masasında işçiyi sefalete itme küstahlığındaki ısrarıydı. Fakat bu büyük grevdeki mücadelenin, yalnızca zam pazarlığından ibaret olduğu sanılmamalıdır. Durdurulmak istenen grev kültürüdür. 2015 yılında Renault’ta, Ford’da, TOFAŞ-Fiat’ta olmak üzere fiili grevlerin yeniden oluşmasından korkuyorlar.

Patronlar, son dönemde her grevi yasaklayan baskı rejimine ve “Grev tehtidi olan yere, OHAL’den istifade ederek hemen müdahale ediyoruz” diyen Erdoğan’a güvenmektedir. Yani verilen kavga patronlara karşı ekmek kavgası olduğu kadar baskı rejimine karşı özgürlük kavgasıdır. Bu kavgada patronlar baskı rejimin copuna, metal işçileriyse şaltere uzanan onbinlerce yiğit emekçinin gücüne güvenmektedir.

Baskı rejimi, kendini meşrulaştırmak için ABD ve AB emperyalizmlerine karşı sahte bir dil kullanmayı adet edinmiştir. Saflar nettir! Mücadelenin bir tarafında Bursalı, Manisalı, Mardinli işçiler diğer tarafında Fransız sermayesi Renault, Alman sermayesi ZF Sachs gibi uluslararası sermaye grupları yer alıyor. Biz, ekmek ve özgürlük kavgası veren işçilerin yanındayız, grevi yasaklamaya hazırlanan baskı rejimi ise emperyalizmin Türkiye’deki şirketleri ile saf tutmaktadır. Metal grevinin zaferi, Türkiye’yi baskıcı Amerikancı muhalefet açmazından kurtaracak, emperyalizme karşı zaferin bir adımı olacaktır.

Bu büyük mücadele, Fransız emperyalizminin ve Fransız burjuvazisinin ikiyüzlülüğünü de birkez daha gözler önüne sermektedir. Fransa’da ve Avrupa’da kendine demokratik bir hava vermek için binbir türlü reklamcılık dalaveresine başvuran Fransız şirketleri, dün Lafargue’ın DAEŞ ile petrol ticareti yapmasının ardından bugün de işçi sınıfına karşı Türkiye’de baskıcı rejimi ile kolkola girmektedir. Fransız burjuvazisi ile karşı karşıya gelen Türkiye işçi sınıfı, Fransız işçilerine ise derin bir kardeşlik bağı ile bağlıdır. Macron’un ve MEDEF’in dur durak bilmeyen saldırıları ile karşı karşıya olan Fransız işçi sınıfı, en zor koşullarda mücadeleye girişen Türkiye işçi sınıfından çok şey öğrenebilir. Türkiye’deki Renault fabrikalarında greve giden işçiler, grevlerini zaferle sonuçlandırıp, daha iyi bir ücrete ve daha iyi koşullara ulaşabilmelerini, Fransa’da, fabrikalarının kapatılıp daha düşük ücretle çalışılan Türkiye gibi ülkelere taşıma tehdidi altında, daha az maaşa ve daha kötü koşullara zorlanan Fransa’daki Renault işçilerine yollanacak kardeşçe bir selam saymaktadır.

Metal grevi, Türkiye’nin yakın tarihindeki en büyük dönüm noktalarından biri olma potansiyelini taşımaktadır. İşçi sınıfının en güçlü taburları sahneye çıkarken, metal işçilerini maden işçilerinin takip etmesi ve güçlü bir genel grev, Türkiye siyasetini baştan aşağı değiştirme olanağına sahiptir. 12 Eylül rejiminin sonu 1989 Bahar Eylemleri ile gelmişti, Türkiye’nin istibdadın ve emperyalizmin zincirlerinden kurtuluşu 2018 grevleri ile başlayabilir! Bize düşen, bulunduğumuz her alanda, sahip olduğumuz her imkanla greve destek vermek, Dayanışma Komitelerini güçlendirmektir.

Yaşasın Metal İşçilerinin Ekmek ve Hürriyet Kavgası!

Baskıcı rejimin Grev Yasağına Hayır!

Greve Omuz Ver, Destek Ol!

Metal Greviyle Dayanışma Komitesi-Paris

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close