DÜNYA

Peru: Yerli topluluklar 50 petrol kuyusunu kapattı

Yerli topluluklar Peru hükümetinin Kanadalı şirketle petrol üretimi konusunda yaptığı görüşmeleri protesto ediyor

peru amazon

HABER MERKEZİ– Peru Amazon’daki yerliler Lima ve Kanada Frontera Enerji tekeli arasındaki yeni bir petrol sahası geliştirme sözleşmesinin müzakerelerini protesto etmek için 50 petrol kuyusunu kapattı.

Petrol üretiminden kaynaklanan çevre kirliliği hakkında yıllardır şikayet eden Amazon yerli toplulukları, Peru Devlet Başkanı Pastor Pablo Kuczynski hükümetinin 2011’de kabul edilen “yerli hakları yasası”nı ihmal etmesine öfkelliler.

Yasa, hükümetin onları etkileyebilecek herhangi bir planı onaylamadan önce yerli topluluklarla görüşmesi gerektiğini öngörüyor. Toplulukların hükümetin önüne çıkardığı talepler arasında, yeni sözleşme müzakerelerinin konusu olan Blok 192 projesinin iptal edilmesinin yanı sıra sağlık ve eğitime daha iyi erişim de bulunuyor.

Frontera Block 192 adlı petrol sahası projesinde iki yıldır çalışıyor, ancak bu ilk sözleşmenin bitim tarihi yaklaşıyor ve şirket daha uzun vadeli bir anlaşma üzerinde hükümetle görüşüyor. Resmi verilere göre ülkedeki en büyük alan olan Block 192’de Ağustos ayı itibarıyla günlük 9.500 varil petrol üretildi.

50 petrol kuyusunu kapatan yerli toplulukların bir elektrik santralini ve bir kaç petrol tankını daha ele geçirmesi durumunda petrol üretiminin hepten aksayacağı bildiriliyor.

Peru’nun kuzeyindeki petrol endüstrisinin yarattığı çevre kirliliğinden kaynaklanan bir dizi sağlık sorunları yerel topluluklar için ciddi bir sorun oluşturuyor.

Peru en büyük olmasa da Güney Amerika’nın en eski petrol üreticisidir. Bu yılın Haziran ayı itibarıyla, günlük ortalama üretim 44.280 varil ham petrol olarak gerçekleşti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close