DÜNYA

Peru:Palm yağı için topraklarını vermeyince öldürüldüler

Peru’da silahlı 40 kişi, palm yağı üretmek için ele geçirmek istedikleri toprakları bırakmayan altı köylüyü vurarak öldürdü.

HABER MERKEZİ-Kendilerinin de ölüm tehditleri aldıklarını belirten yerliler, “Toprak ticareti sorunu karşısında sessiz kalmayı tercih eden devletin ve yerel yönetimlerin köylülerin ölümüne yol açtığını” söylüyor.

Guardian’da yer alan habere göre Ucayali’nin Amazon bölgesinin merkezinde bulunan yerel liderler; yaşamını yitirenlerin, “Topraklarını vermeyi reddettiği için Cuma günü hedef alındığını” aktarıyor.

2017 yılında hayatını kaybeden 120’den fazla yaşam savunucusunda olduğu gibi, bu seferki ölümlerin nedeni de ormansızlaştırma ve endüstrilerle ilişkilendiriliyor.

Yerel topluluklar federasyonu Feconau’nun başkanı Robert Guimaraes ise silahlı 40 kişinin saldırısı sırasında yaşananları şöyle anlatıyor:

Geceleyin pusuya düşürüldüler. Ellerinden ve ayaklarından bağlayıp öldürdüler; sonrasında da nehire attılar

Kendilerinin de ölüm tehditlerini aldığını aktaran Gumaraes, “Devlet ve yerel yönetimlerin toprak ticareti sorunu karşısında harekete geçmemesinin köylülerin yaşamını kaybetmesine yol açtığını” söylüyor.

Yasa dışı tomrukçuluğun yaygın olarak görüldüğü Amazon bölgesinde savcı olan Jose Luis Guzmán da “Bölgesel yönetim içerisinde yer alanların bu işin içerisinde yer aldığının açıkça görüldüğünü” aktarıyor.

Guzmán, yetkililerin sahte tapular dağıttıklarını; bunun da onları bu suçta doğrudan sorumlu hale getirdiğine dikkat çekiyor.

Daha önce açılan yerel soruşturmada, yetkililerin en yüksek alıcıya satılan sahte tapuların düzenlenmesinde rol oynadığı belirtiliyordu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close