DÜNYA

Rif bölgesinde halk yine sokaklardaydı

Fas’ın Rif bölgesinde halkın direnişi devam ediyor, devlet azgınca saldırıyor.

rif-fas-1

HABER MERKEZİ- Fas’ın kuzeyindeki El-Huseyme kentinde halk yine sokaklardaydı. Polis halka saldırdı, yaralananlar ve gözaltılar var.

Fas yönetiminin getirdiği “gösteri yapma yasağı“na rağmen kentin bazı mahalleleri ile caddelerinde toplanan ve gözaltına alınanların serbest bırakılması yönünde sloganlar atan göstericilere devlet güçleri göz yaşartıcı bomba kullanarak saldırdı. Rif Bölgesi Halk Hareketi’ne mensup onlarca aktivist gazdan etkilendi, bazı aktivistler de gözaltına alındı.

Hamid el-Mehdavi isminde bir gazetecinin de gösterilerden yaklaşık yarım saat önce gözaltına alındığı bildirildi.

‘Özgürlük, onur, iş, adalet’ haykırışları

Fas’ın kuzeyinde patlayan öfke derinleşen yoksulluğun, özgürlüksüzlüğün, işsizliğin biriktirdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılındaki verilerine göre Fas’ta 5 milyon yoksul yaşıyor. “Sosyal adaletsizlik“ giderek yayılırken, özgürlükler kısıtlanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biriken tepkiler sokağa yansıyor.

rif-fas-2

Hemen her kitlesel direniş hareketinde olduğu gibi burada da hareketi tetikleyen Ekim ayında yaşanan bir olay oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Muhsin Fikri isimli genç bir balıkçı polisin el koyduğu ve çöpe attığı balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken ezilerek öldürülmüş, ardından polise ve hükümete tepki eylemleri başlamıştı. Balıkçının polis marifetiyle ölümü özellikle “iş ve adalet” taleplerini öne çıkaran gençlerin hareketini tetikledi. Kadınların ön saflarda olduğu eylemlerde bölge halkı sağlık gibi alanlarda sosyal hak taleplerini de dile getiriyor.

Fas’ta başını islamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümeti iktidarda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close