İŞÇİ SINIFIManşet

Sarı Yelekli eylemde 13. hafta

Fransa’da Sarı Yelekliler başta Paris olmak üzere, çeşitli kentlerde hükümete karşı tepkilerini göstermek için bir kez daha sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Fransa’da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine karşı harekete dönüşen eylemler, 13. haftasında da sürdü.

Paris’te Champs-Elysees Caddesi’nde toplanan eylemciler, kentte yürüyüşe geçti. Protestocular Ulusal Meclis’e geldiklerinde çatışma çıktı. Biber gazıyla saldıran polise eylemciler taş atarak karşılık verdi. Polisin kullandığı biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu bir kişinin elinin koptuğu belirtildi. Çok sayıda gözaltı olduğu bildirildi.

Protestocular, daha sonra Senato’ya doğru yönelirken, Montparnasse Bulvarı’nda yolu trafiğe kapattılar.

Dijon kentindeki gösteride eylemciler, bir alışveriş merkezine girerken, Rennes’deki eylemde bir bankanın camı aşağıya indirildi. Lyon’da düzenlenen gösteride ise 15 kişi gözaltına alındı.

2,5 aydır devam eden gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti ve 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapse atıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close