DÜNYA

Seçim çalışmalarında ırkçılık

İsviçre’de yerel parlamento seçimlerinde faşistler ‘seçim propagandasını’ yine ırkçılık üzerinde kurdular

Seçim çalışmalarında ırkçılık

İsviçre‘de 27 Mart Basel ve Baselland‘da, Nisan ayında da diğer kantonlarda yapılacak olan yerel parlamento seçimlerinde sağcı partiler ‘seçim propagandasını’ yine ırkçılık üzerinde kurdular.

Geçen yıllarda yapılan seçimlerde sağcı SVP (İsviçre Halk Partisi), seçim afişlerine yabancı düşmanlığına taşımıştı. Bu afişler bazı Türkiyeli gazetelerin gündemine girmişti.

Bu yıl yapılacak olan yerel parlamento seçimlerinde ise İsviçreli Demokratlar Partisi’nin (SD) 140 bin adet bastırıp seçmen adreslerine yeni bir ırkçı broşür gönderiyor.

İsviçre halkı ve devleti kendi ülkelerinin halklara ve bütün dünya ülkelerine eşit mesafede olduklarıyla övünürler. Tarafsızlık ilkesini her koşulda korumaya çalıştıklarını iddia ederler. Sağcı partilerin baskılarıyla göçmen işçi ve emekçileri ilgilendiren yabancılar ve ilticacılarla ilgili yasalar her 2 yılda bir yeni hak gasplarıyla güncellenerek yenilenmektedir.

Bulunduğumuz Basel ve Basellan kantonlarında yoğun olarak yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı seçmenler de SP (Sosyal Demokrat Parti) ve Yeşiller Partisi’nden kendi adaylarını belirlediler.
Alınteri / İSVİÇRE

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close