DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Şili: Binlerce madenci patronun misillemesine karşı uyarı grevi yaptı

Bakır madeni işçileri, daha önce yaptıkları greve misilleme olarak toplu işten atma saldırısına karşı yarı grevi yaptı

HABER MERKEZİ– Şili’de Escondida’daki bakır madeninde binlerce işçi, Şubat ayında gerçekleştirdikleri greve misilleme olarak patronun toplu işten atma saldırısına karşı bugün uyarı grevi yaptı.

2 bin 500 işçi, şirketin, madendeki işgücünün yüzde 3’nü çıkararak “küçülmeye” gitme kararını dün açıklamasının hemen ardından “bu bir misillemedir” diyerek 24 saatlik greve çıktılar. İşçiler Şubat ayında 43 günlük bir grev yapmışlardı.

Grevci işçiler, patronun işçi kıyımı kararından vazgeçmemesi durumunda önümüzdeki hafta yine greve çıkacaklarını duyurdular.

Escandido’daki dünyanın en büyük bakır madeninin işleticisi “South Copper”’ın Peru’da da maden işletmeleri var. Ve Şili’deki 1 günlük grev, dün şirketin Peru’daki iki madeninde başlayan ve “süresiz” olduğu söylenen grevin hemen ardından geldi.

Peru’daki “South Copper”e ait Cuajone ve Toquepala bakır madenlerinde dün başlayan eylem, bu yılın üçüncü grevi oluyor. Grevi tetikleyen unsur, büyüyen işletme karlarına rağmen ücret ve diğer hakların düşük düzeyde kalmasına işçilerin duyduğu tepki.

“Grup Meksika”nın bir yan kuruluşu olan “South Copper” üretim bakımından dünyanın 5. büyük, Peru’nun 2. büyük bakır tekelidir.

Şili ise, dünyanın en büyük bakır üreticisi konumundadır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close