İŞÇİ SINIFIManşet

Şili: Liman işçileri yeniden greve başladı

36 gün süren grevi ‘anlaşma’ ile bitiren Valparaiso limanı işçileri, Ultraport patronlarının anlaşmaya uymaması üzerine yeniden greve çıktılar

HABER MERKEZİ– Şili’de Valparaiso limanı işçileri, patronlarla yapılan anlaşmaya uyulmaması üzerine dün (Perşembe günü) yeniden greve çıktılar.

İşçiler, ikramiye ve daha iyi çalışma koşullarını içeren taleplerle 16 Kasım’da greve başlamış, 36 gün süren grev -hükümetin arabuluculuğunda- Ultraport şirketi ile 21 aralık’ta yapılan anlaşma üzerine bitirilmişti.

Telesur’da yer alan habere göre, sendika temsilcisi Francisco Acosta „Geçici işçilerin çoğu işe geri alınmadı.Greve katılan işçilerin çalışması engelleniyor. Anlaşmanın üzerinden 13 gün geçti. Çalışma koşullarında hiç bir düzelme yok.“ şeklinde açıklama yaparak bu uygulamalara karşı direneceklerini belirtti.

Grev diğer limanlara da sıçramıştı

16 Kasım’da greve başlayan işçiler, 17 Aralık Pazartesi akşamı Valparaiso’daki sendika bürolarına baskın yapan Şili polisine molotof kokteyli ile karşılık vermişler, direniş diğer limanlara da sıçramıştı.

36 günlük grev, Şili Meyve Meyve Üreticileri Federasyonu istatistiklerine göre Valparaiso’dan meyve ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95 oranında düşürmüştü.

Valparaiso Limanı yaban mersini, nektarin, kiraz, elma, kivi ve armut da dahil olmak üzere Şili’nin meyve ihracatının yaklaşık yüzde 55’ini gerçekleştiriyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close