DÜNYAManşet

Şili: Mapuche aktivistleri otobüs yaktı

Mapuche halkının yaşadığı Araucania bölgesine Papa’nın ziyareti öncesinde eylem yapıldı

HABER MERKEZİ– Şili’de aktivistler, Papa Francis’in tarihsel olarak yerli Mapuche halkına ait bölgedeki kiliseyi ziyareti öncesinde bir otobüsü ateşe verdi, Papa’nın ziyaretini teşhir eden bildiriler dağıttı.

Şili’nin başkentinin yaklaşık 600 kilometre güneyindeki Araucania bölgesinde gerçekleştirilen eylemde dağıtılan bildirilerde “Kiliselerei ateş verin! Papa Francis, Araucania’ya gelme!” ifadeleri yer alıyor.

Mapuche halkı toplam 600.000 hektarlık alanda -özel şirketlerinin faaliyetlerinden dolauı- atalarının topraklarının sadece yüzde 5’ini kullanabiliyorlar. Toplam 16 milyon nüfusu olan Şili’de yaklaşık 700.000 Mapuche var. Mapuche arasında yoksulluk, nüfusun geri kalanına nazaran ortalama iki kat daha fazla.

Şili’de ve Arjantin’de yaşayan Mapuche halkının direnişi, tarihsel topraklarında kendi kaderini tayin hakkı için yükseliyor.

Mapuçe direniş örgütleri bölgede faaliyet sürdüren maden arama, kereste şirketleri ve onları koruyan güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Aralık 2015’ten ayından itibaren bölgede bulunan kiliseler de direnişin hedefi olmaya başladı. 2016 Ağustos ayı itibarı ile ateşe verilen kilise sayısı 16’yı bulmuştu. Çünkü kiliseler, kültürel-toplumsal asimilasyon poltikası güdüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close