DÜNYAManşet

Şili ve Arjantin’de Mapuche halkı sınırları aşacak

Mapuche halkı iki ülke arasındaki sınırı aşacak şekilde ilk kez ortak yürüyüş gerçekleştirecek

HABER MERKEZİ– Arjantin ve Şili’de yaşayan Mapuche yerli toplulukları onyıllardır, iki devletin, atalarından kalma topraklar üzerindeki haklarını tanıması için direniyorlar. Ve son aldıkları ortak kararla mücadelelerine yeni bir boyut kazandırıyorlar.

Her iki ülkeden Mapuche halkının örgütleri geçtiğimiz günlerde biraraya gelerek aldıkları kararı basın açıklamasıyla dünyaya duyurdular.

Onları baskı altında tutmaya çalışan iki devletin, yaşadıkları topraklara askeri güç yığmasını protesto etmek ve tutuklanan aktivistlerin serbest bırakılmasını bir kez daha haykırmak için iki ülke arasındaki sınırı aşacak şekilde ortak bir yürüyüş gerçekleştireceklerini ilan ettiler. Kolları sınırda birleşecek olan yürüyüşün Aralık ayı başında yapılması planlanıyor.

Arjantin ve Şili’deki yerli Mapuche topluluklarının sürmekte olan mücadeleleri, yerli aktivist Santiago Maldonado’nun Ağustos ayı başında Arjantin polisi tarafından gözaltında katledilmesinden sonra giderek ortaklaşmaya başlamıştı.

Kendi kaderini tayin hakkı için..

Şili’de ve Arjantin’de yaşayan Mapuche halkının direnişi, tarihsel topraklarında kendi kaderini tayin hakkı için yükseliyor.

Şili’de Pinochet Rejiminden kalan anti-terör yasası ile tutuklamalara maruz kalan Mapuche halkı, hem dışarıda hem içeride mücadelesini uzlaşmaz biçimde sürdürmektedir. Uzun yıllara yayılan barışçıl direniş biçimlerinin çok sert baskı politikaları ile karşılanması sonucu Mapuche halkı direnişi silahlı biçimler altında sürdürme kararı aldılar.

Mapuche direniş örgütleri bölgede faaliyet sürdüren maden arama, kereste şirketleri ve onları koruyan güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close