GENÇLİKManşet

Stammheim cezaevi önünde yılbaşı

Almanya‘da yılbaşları cezaevleri özellikle politik tutsakların kaldığı cezaevleri önüne gitmek gelenekselleşmiş bir anti-faşist eylem biçimi olagelmiştir.

Bir çok cezaevi önünde olduğu gibi Stuttgart‘ta da Alman gençlik örgütleri ve Türk-Kürt demokratik kurumlar, saat 17:00’de Stammheim Cezaevi önünde buluştular. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, tutsaklar yalnız bırakılmadı. Havai fişekler ateşlenerek, cezaevinin çevresinde 200′ün üstünde insanla yürüyüş yapıldı. Eylem, bu yıl aynı zamanda Hamburg’taki G20 zirvesinden sonra başlatılan, gözaltı ve ev baskınları dalgasına da bir yanıt niteliği taşıdı.

Ulrike, Gudrun, Andreas, Jan-Carl…

Havai fişeklerin yani sıra, Kızılordu Fraksiyonu RAF önderleri Ulrike Meinhoff, Gudrun Ensslin, Andreas Baader, Jan-Carl Raspe’nin büyük boy posterleri cezaevi duvarlarina yapıştırıldı. “Beton Kırılır, Dayanışma Kırılmaz!”, “Adalet Yoksa, Barış da Yok! Sınıf Hukukuna Karşı Çık!”, “Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!”, “Kapitalizmle Savaş Baskıyı Gerilet!” yazılı pankartlar taşıyan gençler, Almanca, Türkçe ve Kürtçe sloganlar attılar. Ağırlığını gençlerin oluşturduğu yürüyüş kortejinde orta yaşlıların da gençleri yalnız bırakmadığı görüldü.

Beton Kırılır, Dayanışma Kırılmaz!
Havai fişeklerle tutuşan gençliğin coşkusu, içerdeki tutsaklara da yansıdı. Tecrid blokları ışık seline boğuldu, tutsakların sloganları cezaevi avlusunu inletti. Cezaevinin ana giriş kapısı, kızıl renge boyanırken, personelin kepenkleri kapatarak hazırlıklı olduğu görüldü. Mahalle içlerinde bekleyen 4 minibüste, coplu polisler müdahaleye hazır beklediler. 2011’de tarlaların içinde köpeklerle göstericileri kovalayan polis bu kez sakindi.

Stammheim / F-Tipi Tecrit Cezaevi
Stammheim, F-tiplerine örnek alınan tecrit cezaevlerinin prototipidir. Tutsakların dışarı çıkarılmaması için, cezaevi içinde özel bir mahkeme salonu bulunmaktadır. Alman Kızılordu Fraksiyonu RAF önderlerinin 1977’de katledildiği yerdir aynı zamanda. Zamanında Süleyman Demirel’in, “Almanya bizi eleştiremez. Baader-Meinhoff’a neler yaptıklarını biliyoruz” içerikli sözleri, hala belleklerde tazedir. 1989’da o dönemin gençlik hareketinin önemli bir biçimi olan, ev işgalcileri, ilk kez Stammheim önünde yılbaşı geleneğini başlattılar. O tarihten bu yana, eylem her yıl düzenli olarak yapılıyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close