DÜNYA

Stuttgart’ta iki ayrı 1 Mayıs

Alman antifaşist gençliğin düzenlediği ikinci yürüyüşe Tüekiyeli ve Kürdistanlı kurumlar da katıldı.

HABER MERKEZİAlman Sendikalar Birliği DGB tarafından düzenlenen ilk yürüyüş saat 10.00’da Marienplatz’da başladı. Demokratik Güç Birliği bileşenleri ayrı bir kortej oluşturdular.

Yıllardır, miting alanında göçmenlere söz hakkı vermeyen DGB’yi protesto için, yürüyüşün sonunda miting alanına girmeyerek, ikinci yürüyüşün yapılacağı Schlossplatz’a yöneldiler.

Yürüyüşte, TKP-ML, TKEP-L, MKP, TİKB, MLKP, PKK vb. örgütler yer aldılar. “Sosyal Yıkım ve Irkçılığa Karşı, 1 Mayıs’a! TİKB” imzalı pankart göze çarptı.

Alman antifaşist gençliğin düzenlediği ikinci yürüyüş, 11.30’da kısa bir mitingle başladı. Polis, yürüyüşün başından itibaren, yol boyunca, sürekli pankart uzunluğu, kalın sopalar vb. bahanelerle yürüyüşü durdurdu ve kitleye yoklama çekti. Göcmenlerin bu yıl daha güçlü katılım göstermesinin yanı sıra, “Kapitalizmi tarihe gömelim!”, “Örgütlen!”, “Dayanışma Perspektifleri Geliştirelim!”, “Hep Birlikte Dayanışma İçinde, Sağcı kışkırtmaya karşı, ödünsüz kararlı duralım!”, “Hiç kimse İllegal Değildir!”, “Irkçılık öldürüyor – AABS” imzalı pankartlar dikkat çekti.

Atlı ve yaya yoğun olan polise kırmızı boya atıldığı ve maçlardaki gibi kırmızı duman çıkarıldığı görüldü. Yürüyüş sonunda, polis Lilo Hermann Gençlik Merkezi’nin çevresini sarıp girişleri engellemeye çalıştı. Kitlenin kararlılığı üzerinde geri çekildi.

Daha sonra yapılan şenlikte, Freier Chor Stuttgart, Türkçe “Ey özgürlük” şarkısını ve yine Türkçe, Almanca ve İtalyanca Bella Cav’ı söyledi. Bir Alınteri okuru şarkının girişini Türkçe yaptı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close