GREV HABERLERİManşetVideo

Sudan’da orduya karşı direniş: Siyasi genel grev çağrısı

Ordu darbe karşıtı protestolarda bulunan halka saldırdı, en az 30 katledildi

HABER MERKEZİ– Sudan’da iktidarı sivillere devretmeye yanaşmayan askeri cunta, çeşitli kentlerde askeri karargahler önünde oturma eylemleri yapan halka ateş açtı. Katliamın ardından muhalefet güçleri “rejim devrilene kadar siyasi grev” kararı aldı.

Askerler Hartum’daki Savunma Bakanlığı önünde haftalardır oturma eylemi yapan halka makineli tüfeklerle ateş açtı. Halk muhalefeti temsilcileri direniş çağrısı yaparken ülke genelinde en az 30 kişinin öldüğü ve yüzlerce yaralı olduğu açıklandı.

Cunta yönetimi geçtiğimiz hafta Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeleri dolaşarak desteklerini almıştı.

Sudan’ın farklı kentlerindeki eylemlere de benzer saldırılar gerçekleştirildiği öğrenildi, saldırı görüntüleri sosyal medyaya da yansıdı.

Askeri cuntanın iktidarı sivillere devretmesini isteyen muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), geçtiğimiz hafta iki günlük genel grev ilan etmiş ve grevlere katılım oldukça yoğun olmuştu.

Bölgede Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan’daki cunta yönetimini destekliyor.

Öte yandan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri art arda açıklamalar yayınladı. İlk açıklamada, “Askeri Konseyin düşürülmesi için herkesi harekete geçmeye çağırıyoruz. Barışçıl devrim hareketi kapsamında derhal başkent ve tüm bölgelerin sokaklarında barikat kurulmalı, barışçıl yürüyüşler için kent, köy ve sokaklara çıkmalısınız” ifadeleri kullanıldı.  “Askeri darbe konseyinin sahte vaatleriyle gerçek yüzünü saklamak için beklediğine” dikkat çekilen açıklamada, konseyin maskesinin de sabahki saldırıyla düştüğü vurgulandı.

Darbeci yönetimin halka dönük saldırıları üzerine ÖDBG, darbecilerle müzakereleri durdurarak, bugünden itibaren süresiz ve kapsamlı sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısında bulundu.

Sudan Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamada ise saldırının olduğu olay yerindeki sahra hastanelerinde göstericilerin ve sağlık personelinin mahsur kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızılhaç gibi kuruluşlara, yaralananların ve sağlık personelinin olay yerinden tahliye edilmesi için acil müdahale çağrısı yapıldı. Sudan Pilotlar Birliği de yaptığı açıklamada, gösterilere müdahalenin ardından sivil itaatsizlik ilan ettiğini duyurdu

Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz ve ekmek zamları nedeniyle bir grup işçinin başlattığı ve hızla başkent Hartum ve ülke geneline yayılan gösteriler, rejim karşıtı halk ayaklanmasına dönüşmüştü. Ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun darbesi ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair ordu yönetimiyle müzakere yürütüyordu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close