İŞÇİ SINIFIManşet

Thyssenkrupp 6 bin işçiyi işten çıkaracak

Ekonomik daralmadan etkilendiğini ve çelik bölümünde zarar ettiğini açıklayan dev Alman çelik ve teknoloji tekeli ThyssenKrupp, Hintli şirket Tata ile birleşemeyince 6 bin işçinin işine son vermeye hazırlanıyor

HABER MERKEZİ– Emperyalist kapitalizmin yapısal krizi Türkiye gibi bağımlı ülkelerde kendisini ağır sonuçlarla hissettirirken emperyalist metropoller ve dev tekeller de bu krizden azade kalamıyor. Dev tekellerden ThyssenKrupp da, piyasalardaki daralmadan etkilendikleri ve çelik kısmında zarar edecek noktaya geldikleri gerekçesiyle 6 bin işçinin işine son vermeye hazırlanıyor.

Her zaman olduğu gibi azami kar yoksa ve bunun sağlanma ihtimali de kriz koşullarında düşükse ilk seçenek işçi kıyımı oluyor!

Alman çelik üreticisi ve teknoloji firması ThyssenKrupp da bu kuralın gereklerine göre hareket edip, ettiği zararın faturasını işçiye çıkarıyor! Azami kar arayışıyla Brezilya gibi ucuz işgücü cennetlerine yaptığı yatırımlar bu kriz çevriminde elinde patlayınca sonuç, 6 bin gibi devasa bir işçi kıyımına gitmek oluyor.

Tata ile birleşemeyince… 

ThyssenKrupp, bu seçenekten önce sonuçları yine işçi kıyımı olacak Hintli şirket Tata ile birleşmeyi planlamış; fakat bu planı Brüksel tarafından reddedilince o zaman da gerçekleştireceği kıyımı, birleşme olmadan gerçekleştirmeyi tek seçenek haline getirmiş.

Sendika ve işyeri temsilcilerinin basına yaptığı açıklamalar, Thyssen’in tüm bu süreçlerde sendikaları hiçbir şekilde bilgilendirmediğini, işçilerin yaklaşık 2 yıldır olası sonuçları korkuyla beklediklerini belirtiyorlar.

İşçiler 29 Haziran’da mitinge hazırlanıyor

Alman WDR televizyonuna konuşan sendika temsilcilerinden Patrick Weber, “Şirket idarecilerinin aldıkları yanlış karar ve yaptıkları hesap hatalarının bedellerini niye emekçiler ödemek zorunda?”sözleriyle tepki gösterirken, ThyssenKrupp Steel´in yanlış işletme politikalarına 29 Haziran´da Berlin´de büyük bir mitingle sendika olarak protesto edeceklerini söyledi.

“Hataların bedeli emekçilere ödetiliyor”

ThyssenKrupp Steel işyeri temsilcilerinden Martin Michael de WDR´e yaptığı açıklamada, “En büyük korkumuz; işsizlik. Brezilya´ya on yıl önce yapılan yanlış yatırım 8 Milyar Euro´nun bedeli çelik sanayi emekçilerine ödetilmek isteniyor. Duruma müdahil olması gereken politikacılarımız da gelişmelere uzaktan seyrediyor” dedi.

ThyssenKrupp CEO´su Guido Kerkhoff, işletmelerinin `çelik´ kısmındaki gelişmelerin kendilerini de düşündürdüğünü belirterek, 2019´un ilk yarısında taleplerin zayıf olduğunu hatırlatarak; mevcut gelişmenin beklentilerinin altında olduğunu söyledi.  “Çelik bölümündeki kazanç durumu hoş değil” dedi.

240 milyon Euro kardan 99 milyon Euro zarara

Frankfurter Allgemeine gazetesinde ThyssenKrupp´un zarar ettiği ileri sürülen bir haberde, ´Geçen yılın ilk yarısında 240 milyon Euro kârda olan ThyssenKrupp, bu yılın aynı zaman diliminde 99 milyon Euro zararda´ ifadeleri dikkat çekti. (Gazete Alınteri)

Etiketler
Daha fazlası
Close