GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Thyssenkrupp haddehanesinde grev

Almanya’nın Duisburg kentinde işçiler ‘krizin faturası bize ödetilmek isteniyor’ diyerek iş bırakma eylemi yaptılar

20.06.2020 tarihinde, soğuk haddehane 1’in (KW1) (Haddehane: hadde fabrikasında içinde ham demir madeninin eritildiği fırın) erken vardiyasından yaklaşık 20 çalışlan TKSE (Thyssenkrupp Steel Europe AG) Duisburg’da grev başlattı.

Vardiya değişimi sırasında, gelen öğle vardiyası ve diğer çeşitli tesislerden işçiler ile birlikte sayıları 45’e ulaşan eylemciler, miting ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Grevin somut tetikleyicisi olarak Haziran ayı sonunda TKSE’de süreli iş anlaşmalı ve üç yıldır vinç operatörü olarak çalışan bir işçinin TKSE tarafından işten çıkarılması olduğunu belirten grevciler, ayrıca süreli anlaşmalı işçilerin ve meslek eğitiminde olanların, süresiz calışma sözleşmeleri icin talepte bulunuyorlar. KW 1’in çeşitli alanlarındaki kadro yetersizliği her çalışma alanında kendini göstermekte.

İşçiler ayrıca “Thyssen krizi”nin tüm yükünün işçilere kaydırılmasına itiraz ediyor: „Üst yönetimin istediği gibi ‘şirketi kurtarmak‘ istemiyoruz, iş yerimiz için savaşıyoruz” diyen bir işçi, „Artık greve gitmeliyiz, daha zor zamanlarla karşı karşıya kalacağız“ sözlerini de ekledi.

Grevin başlamasıyla, çeşitli düzeylerdeki patronlar, grevi sona erdirmek için işçileri ikna etmeye çalıştı. Grevcilere “Meslektaşımızın tekrar ise alınması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Pazartesi günü bu konu hakkında konuşacağız ve daha sonra İK departmanı bunu Salı günü gerçekleştirecek” sözü verildi.

Sadece grevi bastırmaya yönelik sözler sarfedildiğinin bilincinde olan işçiler, gelebilecek saldırılara karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.

Hollanda’daki Ijmuiden’deki Tata çelik fabrikalarındaki işçilerin mesajı da dahil olmak üzere çeşitli dayanışma mesajları okundu: „Yaptıgınız çok doğru.“

İşciler, vardiya değiştiğinde fabrikaya geri dönme, üretimi başlatmama ve durum değerlendirmesi yapmak üzere tekrar buluşma kararı aldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close