DÜNYA

Volkswagen’deki sahtekarlığın faturasına işçilerden tepki

Almanya’da otomotiv devi Volkswagen’de üretimde yapılan sahtekarlık ve Mercedes’e bağlı 22 bölüme yapılan polis savcı baskınlarının faturasınin da işçilere kesmek istenmesi atakları sürüyor.

 Almanya’da otomotiv devi Volkswagen’de üretimde yapılan sahtekarlık ve Mercedes’e bağlı 22 bölüme yapılan polis savcı baskınlarının faturasının da işçilere kesmek istenmesine tepkiler büyüyor. Otomotiv tekelleri bu durumu  fırsata çevirmeye çalışırken, işçiler ise buna karşı yeni direniş yolları aramaya devam ediyor.  Bu gidişatı durdurmak isteyen işçiler, birbirine yakın bir çok kente dağılmış otomobil ve yan sektörlerindeki fabrikalarında direniş yöntemlerini tartışıyor.

Skandal Alman otomotiv devinin ABD‘de egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım kullandığını açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. Şirketin söz konusu yazılımı ABD’de 2009-2015 arasında; Jetta, Beetle, Golf ve Audi 3 marka araçlarda kullandığı ortaya çıktı.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra bunun sorumlusu işçilermiş gibi faturası işçilere kesilmek istendi. Otomobil tekelin Stuttgart‘daki merkezi yönetimi 2018 yılından itibaren dizel motorlu araçların şehre girişini sınırlayacağını açıklamıştı. Bu bir kısım işçinin işinden olması anlamına geldiği gibi, üretilecek araçların nasıl üretileceklerini işçilerin öğrenmeleri için ayrılan zamanın parasının artık işverenden değil işçilerin kendilerinden kesilecek olması gibi saldırganlığı da beraberinde getiriyor. Bu işçiler için yılda üç gün ve işçi başına 650 Euro gelir kaybı demek.

Stuttgart kenti Untertürkheim’da bulunan motor üretimi yapan Mercedes’te 19 bin işçi var. Ayrıca Esslingen e bağlı Mettingen, Sirnau ve Brühl‘de bulunan bölümlerde ise toplam 18 bin işçi çalışıyor. Buna montajın yapıldığı Hedelfingen ve Sindelfingen de katılınca toplam rakam 70 bine yaklaşıyor. Daimler Konzern Şefi Zetsche dönem dönem yaptığı röportajlarında belirttiği tek şey elektrikli araçların üretiminde bu kadar işçiye gerek olmayacağını belirtmesi ve yeni işçi çıkışlarına işaret etmesi.

Açıklamaların ardından İşyeri işçi temsilciliği ve işçiler tepkilerini ortaya koymak için eylem önerilerini tartışmaya başladılar. Böylece işverenle yapılacak görüşmeleri özne olarak lehlerine etkilemeyi amaçlıyorlar. İşçileri bilgilendirerek onları yapılacak tüm eylemliliklere hazırlamaya çalışıyorlar.

Bu arada 10 Temmuz pazartesi günü yapılan işveren ile görüşme de bir sonuca varılamadı. Mettingen, Hedelfingen ve Untertürkheim da değişik zamanlarda üretim durdurularak bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda mücadele birikim olan özellikle yaşlı işçiler işçilerin geneli açısından mücadele etmekten başka yol olmadığını belirterek, B10 yolunu trafiğe kapatma önerilerini sundular. İşyeri işçi temsilciliği ise tüm mesaileri iptal etti.

Bu durum -motor üretimindeki kesinti ve belirsizlik- montajın yapıldığı Sindelfingen’i de etkileyecek. Stuttgart Mercedes’te bazı eylemler devam ederken Sindelfingen de üretimin devam etmesi işçilerin tepkisini çekiyor, çünkü sorun ortak ve buna karşı ortak mücadele etmek gerekiyor. Bu gidişatı belirleyecek olan işçilerin tutumları olacak.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close