DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Woolworths işçileri: İş güvencesi istiyoruz

Perakende tekeli Woolworths’un Avustralya’daki dağıtım merkezlerinde grev hazırlıkları var

HABER MERKEZİ– Süpermarket devi Woolworths’un dağıtım merkezlerinde çalışan 2 bin işçi, iş güvencesi ve ücretlerde artış talebi doğrultusunda greve çıkmayı gündemine aldı.

Geçtiğimiz hafta Ulusal İşçi Sendikası NUW, Victoria ve NSW eyaletlerindeki 4 büyük dağıtım merkezinde geçerli olacak bir grev için yasal başvuru yaptı.

Woolworths mağazalarında büyük çaplı aksamalara yol açacak olan grevin temel talepleri, iş güvencesi, tam zamanlı iş sözleşmesi, ücretlere -iş deneyimine bağlı olarak- yüzde 2 ile 6 arasında değişen artış yapılması, olası işten çıkarmalarda yüksek tazminat hakkı şeklinde sıralanıyor.

Öte yandan, Victoria eyaletine bağlı Broadmeadows kentindeki Hume dağıtım merkezinin Melbourne’un doğusundaki -otomasyon düzeyi daha yüksek olan, yani daha az sayıda işçinin çalıştırıldığı- merkeze taşınması da gündemde. Bu durumda Hume’daki 700 işçinin kapının önüne konması tehlikesi söz konusu olacak. Sendika tesisin kapatılması ihtimaline karşı işçiler için “kalıcı pozisyon” talebinde de bulunuyor.

Ülkedeki işsizlik oranı, federal hükümetin verilerine göre yüzde 25,3 seviyesinde.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close