DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yeni Zelanda: Sırada öğretmenler grevi var

Ülkede son aylarda grev dalgasının yükseldiği gözleniyor

HABER MERKEZİ– Yeni Zelanda’da son aylarda değişik alanlardan emekçilerin dahil olduğu grev dalgasının yükseldiğine tanık olunuyor.

Grevler, 2008 mali krizinin ardından sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmeterinde yapılan kesintilerin yol açtığı tepki birikimini bir sonucu.

Ekim 2017’de “Firsr Partisi” ile birlikte koalisyon hükümeti kuran “İşçi Partisi” “Emekçi dostu bir hükümet döneminde grev yapmak doğru değil. Önceki sağcı hükümet ücretleri dondurmuştu. İşçi haklarının iyileştirilmesi konusunda bize zaman tanınması lazım” şeklinde grevlerden şikayetçi oluyorsa da, söz konusu hükümet de neoliberal politikaları izlemeye devam etti.

Öte yandan, iktidarın büyük ortağının “İşçi Partisi” olmasının “Emekçileri cesaretlendirdiği” de bir olgu.

Bu süre zarfında sinema emekçileri, fast-food işçileri ve otobüs şöförlerinin grevi yaşandı. 4 binden fazla memur Temmuz ayı içersinde 3 kez kısa süreli grevler gerçekleştirdi.

Sosyal demokrat İşçi Partisi ile çalışma koşulları ve ücret artışları konularında aylarca süren görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine hemşireler 12 Temmuz’da ülke çapında greve çıktı.

1989 yılından bu yana ülke çapında ilk kez yapılan greve yaklaşık 30 bin hemşire ve diğer yardımcı sağlık çalışanı katıldı.

Hemşireler aşırı çalışma saatlerinden, düşük ücretlerden ve güvensiz iş koşullarından rahatsızlıklarını dile getirdi.

Öğretmener de greve çıkacak

Ülkede, ilköğretim okulu öğretmenleri de 24 yıl aradan sonra greve çıkacak.

Kötü çalışma koşulları, düşük ücretler ve eğitim bütçesinde yıllardır yapılan kesintilere karşı harekete geçen öğretmenler önce 15 Ağustos’ta yarım günlük grev yapma kararı aldılar. Sonrasında ise kararlarını tam gün grev yapma şeklinde revize ettiler.

Talepleri arasında kalabalık olan sınıfların küçültülmesi de bulunan öğretmenlerin önümüzdeki bir kaç hafta içinde 24 saatlik grevi gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Kaynak: Solidartiy.net

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close