DÜNYAManşet

Yerli halk örgütlerinin çağrısıyla 100 binin üzerinde kişi yürüdü

Kolombiya’nın 32 bölgesinden en az 16’sında yerli halk toplulukları yürüyüşler gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da yerli toplulukların, yoksul köylülerin ve tarım işçilerinin devlet destekli silahlı paramiliter güçlerin ve devletin politik-sosyal aktivistlere ve ‘eski’ FARC gerillalarına yönelik katliamlara karşı ülke çapında başlattıkları grev bir haftayı doldururken bugün bir çok şehirde kitlesel yürüyüşler gerçekleştirildi.

Ülkenin en az 16 bölgesinde düzenlenen yürüyüşlerin çağrısını Cauca Bölgesel Yerli Konseyi (CRIC), Kuzey Cauca Yerli Konseyleri Birliği, Kolombiya Ulusal Yerli Örgütü (ONIC) ve Yerli Çiftçiler Örgütü yaptı.

150’den fazla aktivistin ve sosyal liderin katledilmiş olmasını protesto eden gösteriler, FARC ile devlet arasında imzalanan “barış anlaşmasının güvenceye alınması ve katliamların durdurulması” talebiyle düzenleniyor.

Üçüncü talep ise çoğunluğu yerli topluluklardan oluşan tarım işçilerinin yaşam koşullarının düzeltilmesi. Tek geçim kaynağı koka olan yüzbinlerce yoksul köylü ailesi, alternatif bir tarımsal üretim için gerekli destek sunulmadan koka üretiminin devlet zoruyla engellenmek istenmesine karşı çıkıyor.

“Yerli halk olmadan barış olmaz” diyen yoksul köylüler, atalarından kalma toprakları savunmaya devam edeceklerini dile getiriyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close