İŞÇİ SINIFIManşet

Zimbabwe’de bu kez öğretmenler ayakta

ABD, İngiltere, Yunanistan, İran ve Tunus’un ardından Zimbabwe’de eğitimciler ayağa kalktı

HABER MERKEZİ– Akaryakıt fiyatlarının üç katına çıkarılmasına karşı halkın sokaklara çıktığı Zimbabwe’de öğretmenler de ayağa kalktı, ülke çapında greve çıktı.

Ülkede Ağustos ayında yapılan seçimle devlet başkanı olan Emmerson Mnangagwa, 13 Ocak’ta akaryakıt fiyatlarını üç misline çıkardığını açıklamıştı. Bunun üzerine ülkede başlayan gösterilerde polisin gerçek mermilerle saldırısı sonucu en az 12 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

14 Ocak’ta ülke genelinde işçi ve emekçilerin katıldığı 3 günlük genel greve gidilmişti. Gösterilerin bastırılmasının bir parçası olarak WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanalları kapatılmıştı.

Zimbabwe Star’ın aktardığına göre, bu kez öğretmenler (5 Şubat salı gününden itibaren) ülke çapında greve çıktı. Zimbabwe Öğretmenler Birliği (Zimta) hayat pahalılığı ve düşük ücretler nedeniyle artık çalışamaz hale geldiklerini belirterek işbaşı yapmama kararı almıştı.

Zimta Başkanı Sifiso Sibanda, hükümetin ücret teklifinin öğretmenlerin “hayatta kalması” için bile yetersiz olduğunu dile getirerek bazı öğretmenlerin işe gidebilmek için günde 10 dolar yol parası ödemek zorunda kaldığını, artık çalışamaz duruma geldikleri için greve gideceklerini açıklamıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close