DÜNYAİŞÇİ SINIFI

250 bin sinema emekçisinin grevi sürüyor

Hindistan’da birinci haftasını dolduran FWICE’nin örgütlediği greve yaklaşık 250 bin emekçi katılıyor

fwice-grev1

HABER MERKEZİ- Batı Hindistan Sinema Çalışanları Federasyonu (FWICE)’nun, yapımcı şirketlerle yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle başlattığı grev 15 Ağustos’tan beri sürüyor.

twice-grev2

Grevin büyük oranda televizyon kanallarına ve Hindistan Film ve Televizyon Yapımcıları Konseyi’ne (IFTPC) karşı yapılacağını ifade eden sendika temsilcileri, bazı sinema ve dizi oyuncularının da desteklediği greve set çalışanları, montaj, dublaj, ses kaydı gibi pek çok işi yapan emekçiler katılıyor.

twice-grev3

FWICE sendikası Genel Sekreteri greve gitme kararının nedenlerine dair “biz Ekim 2015’te greve gittik. Bunun sonucunda 2016 yılı için yüzde 11 ücret zammı ve 2017 yılı için yine yüzde 11’lik bir artışta anlaşmıştık. Geçen sene ücretlere zam yapmadılar, ses etmedik. Ama bu yıl da bu konuda henüz adım atılmadı. Yapımcılarla konuştuk. Onlar yüzde 7,5’ta anlaşmıştık diyorlar. Anlaşmaya uyulmasını talep ediyoruz. Üyelerimiz uzun mesailerin de çok ötesinde çalıştırılıyorlar. Karşılığında ise telefon faturlarını ve yol masraflarını ancak ödeyebiliyorlar!“ şeklinde konuşmuştu.

İşçilerin talepleri arasında ayrıca, uzun işgünlerinin azaltılarak 8 saatlik vardiyalar biçiminde ayarlanması, film setlerindeki “kaza” ve “ölüm” durumlarına karşı hayat sigortası konusunda düzenlemeler yapılması, ücretlerin zamanında ödenmesi gibi konular var.

twice-grev4

Demokrat-ilerici sinema ve dizi oyuncularının grevi desteklediğini belirterek söyleyelim; hem ‘sokak dili’ndeki anlamıyla hem de gerçek manada tuzu kuru olan ‘artistler’ greve “şiddetle” karşı çıkıyorlar.

fwice-gre5

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close