DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: 260 bin UPS işçisinin gündeminde grev var

Amerikan dağıtım tekelinin dayatmaları karşısında sendika ‘daha iyi çalışma koşulları için greve hazırız’ dedi

HABER MERKEZİ– Amerikan dağıtım tekeli UPS patronlarının, yarı zamanlı işçileri aynı saat ücreti temelinde tam zamanlı işçiye dönüştürme saldırısına karşı Teamsters sendikası “greve hazırız” açıklaması yaptı.

Sendika ve 260 bin UPS işçisi, yürürlükteki toplu sözleşmenin süresinin biteceği 31 Temmuz’a kadar “Çalışma koşullarını iyileştirecek yeni bir sözleşmeye yanaşılmaması durumunda greve çıkmaya hazır olduklarını” duyurdular.

DHL ve Amazon gibi diğer perakende ve dağıtım tekelleriyle rekabet içerisinde geçtiğimiz yıl Cumartesi günleri de işçileri işe koşan UPS patronları bu kez Pazar günleri de dağıtımın sürdürülmesini sağlamak için “iki katmanlı ücret yapısını” işçilere dayatıyor.

Patronlar, Cumartesi de dahil haftanın 6 günü çalışan deneyimli sürücülerin dışında, genellikle “yardımcı” statüde “part-time” çalışan işçileri “tam zamanlı” işçilere dönüştürülmesini ve ama bunun saat ücreti değiştirilmeden yapılmasını teklif ediyor. Böylelikle Pazar günlerinden Perşembe’ye ve Perşembe’den Cumartesi günlerine tüm hafta boyunca çalışmanın kesintisiz sürdürülmesi sağlanmış olacak. Ve bu şekilde “tam zamanlı”ya dönüştürülen işçiler saat ücreti olarak (şu anki uygulamada en fazla 15 dolar olan) aynı ücreti almaya devam edecekler!

Oysa tam zamanlı çalışan sürücülerin saat ücreti (fazla mesainin etkisiyle) 35 dolara kadar çıkabiliyor. Sendika, yarı zamanlı çalıştırılan işçilerin çalışma saatlerinin artırılması anlamına gelen yeni teklifte ücretlerin fazla mesai ücretine tabii tutulmasını savunuyor haklı olarak.

Fortune.com’un aktardığına göre, geçtiğimiz günlerde işçiler arasında yapılan oylamada işçilerin en az yüzde 90’ının greve “evet” dedi.

UPS, 200’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren dev bir lojistik-dağıtım tekeli.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close